Trafik Polisi El İşaretleri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafik Polisi El-Kol İşaretleri
  Trafik Polisi El İşaretleri, Trafik Polisi El İşaretleri ve Anlamları Resimli, Trafik Polisi İşaretleri ve Anlamları, Trafik Polisi Yönlendirme işaretleri

  Yolun Trafiğe Açık Olması Hali:
  Trafik görevlisinin duruş pozisyonuna göre sağ ve sol kol istikametinde kalan yollar trafiğe açıktır. Bu pozisyonda her iki kol, sağ veya sol koldan biri yere paralel biçimde yanlara açılabileceği gibi, her iki kol vücuda dik vaziyette aşağıya da bırakılabilir. Bu durumlarda trafik, kolların istikametinde bulunan yollara açık olacaktır.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Yolun Trafiğe Kapalı Olması Hali:
  Trafik görevlisinin duruş pozisyonuna göre, ön ve arka cephesinde kalan yollar trafiğe kapalıdır. Bu pozisyonda kolların her ikisi veya biri yanlara açılabileceği gibi, vücuda dik vaziyette aşağıya da bırakılabilir.

  Yolun Bütün Yönlere Kapalı Olması Hali:
  Trafik görevlisinin sağ veya sol kollarından biri yukarıda, diğeri aşağı pozisyonda ise, bu durumda yol bütün yönlere kapalı olup, daha önce kendisine açık olan yolun kapanacağı, kapalı olan yolun ise açılacağı anlamındadır.

  [​IMG][​IMG]

  Trafiğin kendisine açık veya kapalı olan yollardaki taşıt sürücüleri, trafik görevlisinin vereceği ikinci bir yön değiştirme hareketine kadar hareket edemezler. Ancak bu pozisyonda, daha önce yol kendisine açık olup da, dönüş yapmak üzere kavşak içerisine depolanan taşıtlar kavşağı terk etmek zorundadırlar.

  Sağa ve Sola Araç Durdurma İşareti
  Araç sürücülerinin sağa veya sola yanaştırılarak durdurulması için verilen işarettir.

  [​IMG][​IMG]

  Trafiği Hızlandırma ve Yavaşlatma İşaretleri

  Trafiği Hızlandırma İşareti
  Trafik polisi veya görevli kişi, sağ ya da sol kolunu yere paralel olacak şekilde ve dirsekten kırmak suretiyle yukarıya kaldırıp yere paralel hale getirir. Bu işaretin seri yapılması o yönde akan trafiğin hızlanması talimatını içerir.

  Trafiği Yavaşlatma İşareti
  Trafik polisi veya görevli kişi, yavaşlatmak istediği yöne cephesi dönük olacak şekilde sağ veya sol kolunu omuzdan yere paralel oluncaya kadar kaldırıp, 45° derece ile 90° derece arasında yavaş yavaş sallar. Bu işaretin seri yapılması o yönde akan trafiğin yavaşlaması talimatını içerir,

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Trafiği idare etmekte olan görevliler bu bedensel işaretlerin yanında bazen de SESLİ-İŞİTSEL işaretlerde verebilmektedirler. Trafik polisinin ya da görevli kişilerin DUR işareti vermesi durumunda serbest olan diğer eli ile düdüğünü uzun, güçlü ve kesiksiz olarak çalması da DUR anlamındadır.

  Trafik polisinin ya da görevli kişilerin HIZLAN işaretini vermesi durumunda serbest olan diğer eli ile düdüğünü KISA-KISA, uzun süreli veya güçlü olarak çalması da HIZLAN anlamina gelmektedir.

  Sinyalize kavşaklarda trafik polisi veya görevli kişileri zorunlu olmadıkça IŞIKLI TRAFİK İŞARETLERİ yönetimine müdahale edemezler. Görevlilerin vereceği bütün işaretler, kararlı ve net olmalıdır.

  Yön Tayini Hareketleri
  Devlet büyüklerine ve teşkilat mensuplarının geçişlerinde trafik görevlileri selam vermez. Sağa veya sola yön gösteren trafik görevlisi beyaz eldiven giymeli, kılık kıyafeti temiz olmalıdır.

  [​IMG][​IMG]

  Trafiği Gece Yönetme Hareketleri

  Gece Dönüş İşareti
  İşaret çubuğunun ışıklandırılmış ucu, dönüş yapması istenen araca yöneltilerek, çubuk dönüş yönüne göre doğru çizilen yayın içinde hareket ettirilir. İşaret yeterince tekrar edilir.
  Gece Geç İşareti
  İşaret çubuğunun ışıklandırılmış ucu baş hizasından geçecek şekilde yay çizilir, işaret yerleri kadar tekrar edilir.
  Gece Dur İşareti
  İşaret çubuğu kırk beş (45) derecelik bir yay içerisinde vücudun sağından soluna doğru hareket ettirilir. Çubuğun ışıklandırılmış ucu yere dik konumda ve ucu yukarıya bakar vaziyette tutulur.

  [​IMG][​IMG][​IMG]
   


Sayfayı Paylaş