Trafik Kazalarının Etkileri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 7 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafik Kazalarının Etkileri
  trafik kazalarının insan üzerindeki etkileri, trafik kazalarının sosyolojik üzerindeki etkileri, trafik kazalarının psikolojik etkileri, Trafik Kazalarının sonuçları

  Trafik kazalarının sosyolojik sonuçları
  Trafik Kazaları, Türkiye'de sosyal sorunlarının ilk sıralarında yer almaktadır. Ülkemizin maddi ve manevi varlığını tehdit eden kazalar, geride acısını ömür boyu yüreklerinde taşıyan yetim, öksüz ve sakat insanlar bırakmaya devam etmektedir.

  - Küçük bir dikkatsizlik bir kazaya sebep olabilir
  - Bir kaza bir veya birçok kimsenin ölümüne neden olabilir
  - Bir ölüm bir ailenin yıkımına, kaybolmasına sebep olabilir
  - Sağlıksız bir toplum sağlıksız bir millet, bir devlet demektir
  - Bir ailenin yok olması ve dağılması sağlıklı bir toplumun bozulmasına sebep olabilir.

  Trafik kazaları, hem can hem de mal kaybı demektir. Kuşkusuz can kaybının para ile ölçülemez bir kayıp olduğu bir gerçektir. Mal kaybı ise kullanılamaz hale gelen araçların yanı sıra, kaybolan iş gücü ve zaman kayıplarını da beraberinde getirir. Bu arada ortaya çıkan önemli kayıplar ülke ekonomisinin kaybı olarak düşünülmelidir.


  Trafik kazalarının psikolojik sonuçları
  Trafik kazaları neticesinde mağdur ve ailelerinde meydana gelen psikolojik fiziki ve maddi zararlar konusunda yapılan bir araştırma neticesinde; ölenlerin ailelerinin %90'ı sakat kalanların ailelerinin %85'i yaşam düzeylerinde kalıcı ve belirgin düşüş olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca hayatını kaybedenlerin ailelerinin %60'ı uzun süreli olarak hayat şartlarında düşüş olduğunu beyan etmişlerdir.

  Trafik kazalarından dolayı meydana gelen fiziki ve ruhi sakatlıklar uzun sürelidir. Bu sonuç pek bilinmemektedir. Bu durumda olan mağdurların, yaşam seviyelerinin kaza öncesine getirilmesi hususunda herhangi bir garantileri de yoktur.

  Kaza neticesinde başından yaralanan mağdurlar aşağıdaki psikolojik elementlerden rahatsızlık duymaktadırlar.
  - %57'si uykusuzluk
  - %61'i kâbus görme
  - %55'i baş ağrısı
  - %57'si genel sağlık problemleri

  Ölen ve sakat kalanların yakınları ile sakat kalanların bizzat kendilerinin büyük bir oranı psikolojik rahatsızlıktan şikâyetçidirler. Bu konuda en fazla rahatız olanlar ölenlerin yakınlarıdır. Kazadan sonraki ilk 3 ayda;
  - %70'i araç sürmede güçlük çekme,
  - %49'u kendine güvenini kaybetme,
  - %46'sı kaygı (korku) krizleri,
  - %37'si intihar etme hissine kapılma,
  - %64'ü bedeni ve ruhi olarak düşüklüğe uğrama,
  - %35'i yemek yemede sorunlar ( hazımsızlık )
  - %78'i çabuk sinirlenme,
  - %71'i hınç alma duygusuna kapılmaktadırlar.

  Araştırma gösteriyor ki, kazadan 3 yıl sonra bu duygular ( rahatsızlıklar ) yaklaşık %10 oranında azalma gösteriyor. Bundan da anlaşılacağı üzere, Trafik kazası sonucu zarar görenler ve yakınları üzerindeki psikolojik rahatsızlıklar uzun süreli veya kalıcı olabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş