Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon
  UYGULAYABİLME YETENEĞİ
  Trafik, insanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. Günümüzün en önemli sorunu kara yolu trafiğidir.

  Trafik yoğunluğu ve buna bağlı kazalar günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir. Bu soruna etkin rol oynayanlar insanların kendileridir. Çoğu zaman insanların dikkatsizliği ile ortaya çıkan kazalarda maddi-manevi büyük kayıplar verilmiştir. Türkiye’de trafik kazaları sonucu her yıl ülkemizde 10 bin kişi ölmekte ve 150 bin ile 190 bin kişi de yaralanmaktadır. Bu yaralı ve ölüler bir yılda savaşlarda yaşamını yitiren askerlerden fazladır.

  Trafik kazaları kişilerin dikkatsizliği, hoşgörüsüz olması ve kendine aşırı güvenmesi sonucu meydana gelmektedir. Ekranlarda her gün rastladığımız kaza haberleri, önlem alınmadığı ve sürücülerin saygılı ve hoşgörülü olmadığı sürece devam edecektir. Kazaları araçlar değil, insanlar yapar. O zaman değişime insanlardan başlanmalı. O yoğunlukta bile hoşgörülü diğer araçlara karşı saygılı olan aşırı hız yapmayan insanların olması belki de çoğu şeyi değiştirir. Çünkü hız felâkettir, saygı ise erdemdir. Kurallara saygılı davranmak, diğer araçlara ve yayalara karşı hoşgörülü olmak korkaklık değil, içimizde hep var olan bir erdemdir.

  İnsanların trafikte sabırlı olması, kötü düşünmeyip iyi niyetli olması büyük kazaları önleyip maddi-manevi değerlerimizi kaybetmememiz demektir. Trafik kurallarına uyan birisi korkak değil, aksine kendine aşırı güvenen insanlardan daha cesur ve cesaretlidir.turkeyarena.net Trafik kuralları insanların kötülüğü için değil onları korumak adına var olan kanunlardır. Kanunların var olması tek başına yetmeyip, bilinçli ve erdemli insanların bu kurallara uyması gerekir.

  Kazaları en aza indirmek eğitimle başlar. Eğitim insanları bir şeylerin farkına varması açısından büyük önem arz eder. Sadece öğrenmek değil, bu erdemli davranışları trafikte uygulayabilmek de önemlidir. Çünkü: Trafik sevgi, saygı ve hoşgörü ile güzeldir.
   


Sayfayı Paylaş