Trafik ışığı aracın içine girdi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Özellikle sıcak yaz aylarında güneş ışınları trafik ışıklarını görmemizi zorlaştırır. Kuşkusuz sadece sezonluk bir sorun olmayan bu durum yüzünden kazalar meydana gelir, cezalar kesilir veya trafikte kısa süreli aksaklıklar yaşanır. Sürücülerin yaşadığı trafik ışığı kaynaklı bu tarz sorunların önüne geçebilmek için harekete geçen Audi, 2 yıllık bir geliştirme sürecinin sonunda ’Travolution’ isimli sistem geliştirdi. 1.2 milyon Euro’ya mal olan bu sistem trafik ışıkları ile araç arasında iletişim kurulmasını sağlıyor..

  [​IMG]


  Gösterge panelinde ışık

  ’Travolution sistemi, sürücünün yolu üzerindeki trafik ışığının durumu ile ilgili bilgiyi algılayıp aracın gösterge panelinde göstererek sürücüyü uyarıyor. Yani bir başka değişle trafik ışıkları aracın içine giriyor. Araçla etkileşime geçmesi için özel bir cihaz eklenen trafik ışıklarından alınan bigiler sayesinde sistem sürücülerin trafik ışıklarının başında yaşanan dur-kalkları, ani frenleri, rolantide çalışma sürelerini daha iyi ayarlamalarına yardımcı oluyor. Sistem sayesinde ışık kırmızı veya yeşilken, trafik ışıklarının üzerindeki zaman sayaçları bir sonraki ışığın kaç saniyesi kaldığı bilgisini sürücüye veriyor ve ayrıca ışıklar arasındaki koordinasyon görülebiliyor. Bu koordinasyon sayesinde ışıklarda hiç durmadan gidebilmesi için aracın hızının ne olması gerektiği de hesaplanıp sürücüye iletiliyor.

  Sistemi, Audi merkezinin bulunduğu Ingolstadt şehrindeki 46 trafik ışığına yerleştirilen cihazlarla test eden yetkililer, gerçek yollarda elde ettiği başarılı sonuçların ardından, 20 yeni otomobil ve fazladan 50 tane trafik ışığını kapsayan daha geliştirilmiş bir teste hazırlanıyor.
  Beyazıt ÖZPEYNİRCİ

  [​IMG]

  07.08.2008, Perşembe
   


 2. seckinyd Well-Known Member

  Güzel paylaşım ellerine sağlık :D Bilmiyordum bu sistemi yeni öğrendim eğer opsiyonel olarak sunulursa bu özellik çok iyi olur burdan yetkililere duyrulur :D:D
   

Sayfayı Paylaş