Trafik İşaretlerinin Renkleri Ne Anlama Gelir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 19 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Standart Trafik Levhalarında Kullanılan Renkler

  Trafik işaretlerinin renkleri birbirinden farklıdır ve ne anlama gelir, Trafik İşaretlerinin Renkleri ve Anlamları, Trafik Işıklarının Renkleri Ne Anlama Gelir?

  Tehlike uyarı işaretleri, genel olarak beyaz zemin rengi üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah sembollerden oluşan üçgen levhalardır.Trafik tanzim İşaretlerinde TT-1 nolu Yol Ver ve TT-2 nolu Dur dışındaki tüm işaret levhaları daire şeklindedir. Bu işaretler, mecburiyet gösteren işaretler hariç genellikle beyaz zemin üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah bir sembolden oluşur.

  Mecburiyet gösteren işaretler ise genel olarak mavi zemin üzerinde ok ve sembollerden ibarettir. TT-1 nolu Yol Ver işareti, beyaz zeminli ve kırmızı çerçeveli eşkenar üçgen bir levha olup, levha üzerinde herhangi bir sembol bulunmaz. Üçgenin tepe noktası aşağıya gelecek şekilde kullanılır.

  Kırmızı Işık
  Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa hiç bir yöne hareket edilemez, sürücülerin beklemesi gerekir.

  Yeşil Işık
  Yolun trafiğe açık olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa durmadan geçilir. Bu ışık yandığında sürücüler dönüş kurallarına uygun olarak sağa ve sola dönüşlerini tamamlayabilirler.

  Sarı Işık
  Uyarı anlamında olup, kırmızıdan sonra yanarsa yolun trafiğe açılmak üzere, yeşilden sonra yanarsa da yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir.

  Trafik işaretlerinin rengleri neden farklıdır, Trafik İşaretlerinin Renkleri Ne Anlama Geliyor
   


Sayfayı Paylaş