Toyotanın yeni hibrid modelleri

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Toyota’nın yeni hibrid modelleri Frankfurt Motor Show’da: ‘Auris Tam Hibrid Konsept’ ve ‘Yeni Prius Plug-in Hibrid Konsept’. Frankfurt Motor Show’da Toyota, tam hibrid sistemini geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen Auris HSD tam Hibrid Konsept modelinin Dünya Prömiyeri’ni gerçekleştiriyor ve tam hibrid sistemlerinde yepyeni bir atılımın temsilcisi Yeni Prius Plug-in Hibrid Konsept modeli ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

  [​IMG]

  Prius Plug-in Hibrid Konsept: Toyota’nın Plug-in araç programında varılan son noktanın temsilcisi.
  -Tam Hibrid Sistemlerinde yepyeni bir atılım
  -Kısa, günlük kullanımlarda sadece elektrik motoruyla gidebilme kabiliyeti
  -60 g/km CO2 salım değeri

  2015 yılı itibariyle Avrupalıların %70’inin şehir içinde yaşayacağı öngörülüyor. Günümüzde ise Fransa’da ve İngiltere’de yapılan otomobil yolculuklarının %80’inin 25 km’den az olduğu görülmektedir. Fransa’da gerçekleştirilen seyahatlerin %55’i, İngiltere’de ise % 80’inin ortalama seyahat mesafesi 10 km’nin altında. Bu bağlamda kısa ve orta mesafe seyahatlerine yönelik bu potansiyel Prius Plug-in Hibrid konseptinin geliştirilmesinde önemli rol oynuyor.
  Prius Plug-in Hibrid, yüksek verimli lityum-iyon aküyü Hybrid Synergy Drive® teknolojisi ile birleştiren sistemi sayesinde, EV sürüş modunda ortalama Avrupalı’nın seyahat mesafesi kadar, yani 20 km sadece elektrik gücüyle yol alabiliyor. Normal bir elektrik prizinden 1,5 saat içerisinde şarj edilebilen Prius Plug-in Hibrid Konsept EV modda, 100km/h hıza çıkabilirken güçlü, kesintisiz bir sürüş keyfi sağlıyor. 20 km’den uzun mesafelerde ise Prius Plug-in Hibrid Konsept tam bir normal hibrid aracın özellikleriyle çalışıyor.

  60g/km altında CO2 salım değerini yakalayan Prius Plug-in Hibrid Konsept aynı zamanda diğer tam hibrid modellerde de olduğu gibi zararlı madde (PM ve Nox) salımlarında önemli bir düşüş sağlıyor.

  2010’nun başlarında, lityum-iyon aküye sahip 500 adet Prius Plug-in Hibrid’in dünya çapında gerçekleştirilecek bir test programına dahil edilmesi planlanıyor. 150’den fazlasının sadece Avrupa’da seyahatlerine başlaması ön görülürken, program sayesinde aracın günlük yaşam şartlarına nasıl adapte olacağı ve piyasanın araca bakış açısının araştırılması amaçlanıyor.

  Avrupa’da üretimi yapılan ilk tam hibrid model: Auris HSD Tam Hibrid Konsept
  -Hybrid Synergy Drive (HSD) teknolojisinin Toyota ürün gamına aktarımında bir ilk
  -Tam hibrid sistem artık daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşacak
  -Toyota, 2010 itibariyle senede 1 milyon hibrid satışı hedefine yaklaşıyor
  -100 g/km’den az CO2 salım değeri

  Toyota, araçların dünyaya olan etkisini azaltma yönündeki hedefine Avrupa için özel olarak tasarlanan C segmentindeki gözde hatchback modeli Auris ile ilerliyor. Frankfurt Motor Show’da dünya prömiyeri yapılacak olan Toyota Auris Tam Hibrid Konsept modeli, Toyota’nın 2020 yılına kadar tüm modellerinde hibrid teknolojisi sunma hedefinin ilk adımı. Avrupa otomobil sektörünün odak noktası olan C segmentindeki modeli Auris’te tam hibrid sistemin entegrasyonu denemesi, Toyota’nın hibrid teknolojisi ile geniş kitlelere ulaşma hedefinin en önemli göstergesi. Auris HSD Tam Hibrid ile, Hybrid Synergy Drive® teknolojisinin düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salımı ayrıcalığını, tam Hibrid sistemin olağanüstü sessizliği ve sürüş konforunu C segmenti müşterilerine sunması bekleniyor.

  Toyota İngiltere fabrikasında üretilmesi planlanan yeni Auris tam hibrid, Avrupa’da üretilecek ilk hibrid model olarak da dikkatleri çekiyor ve 2010’un ikinci yarısı itibariyle satışa çıkması bekleniyor.

  Yaklaşık 10 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Auris HSD Tam Hibrid, 100g/km’den az karbondioksit salımı (CO2) ve birleşik yakıt tüketimi ile sınıfında en iyi değerleri sunuyor. Yeni Auris’te, sistem verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak üzere ECO, POWER ve EV sürüş modları dahil 4 ayrı sürüş seçeneği sunuluyor.

  Auris HSD Tam Hibrid Konsept’in tüm tavan yüzeyine yerleştirilmiş güneş panelleri, güneş enerjisi ile çalışan havalandırma sistemi anlamında yepyeni bir gelişimi ortaya koyuyor. İç mekanda da gösterge panelinin her iki tarafına monte edilen solar şarj üniteleri aracılığı ile cep telefonu ve müzikçaları şarj edebiliyor.

  Toyota’nın en yeni tam hibridi Auris HSD Tam Hibrid Konsept, 0.28 sürtünme katsayısına sahip geliştirilmiş aerodinamik dış tasarımı ve mavi renk ile vurgulanan hibrid kimliği ile dikkat çekiyor.
  23.09.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş