Toyota, Türkiyede el değiştirdi Prius 42 bin euroya rötarlı geldi

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Toyota, Türkiye'de el değiştirdi Prius 42 bin Euro'ya rötarlı geldi
  Türkiye'de distribütörlüğü Sabancı Grubu'ndan ALJ Grup'a geçen Toyota, biraz rötarlı da olsa Hollywood'un gözdesi hibrid modeli Prius'u satışa sunmaya hazırlanıyor.

  [​IMG]

  Dünyanın en çok satan hibrid otomobili olan Toyota Prius'ün 3'üncü jenerasyonu önümüzdeki hafta 41 bin 800 Euro'dan başlayan fiyatlarla Türkiye'de satışa sunulacak. Tasarım anlamında öncüsüne göre oldukça büyük bir değişim geçiren yeni Prius'un genel hatlarından önce yenilenen teknolojisine baktığımızda ciddi gelişmelerin kaydedildiği göze çarpıyor. Daha verimli ve kompakt bir hibrid sistemi için motor parçalarının yüzde 90’ı tekrar tasarlanmış ve hafifletilmiş. Hibrid sistemin gücü önceki nesile oranla yüzde 22 artırılarak 136 beygire çıkarılmış. Yakıt ekonomisi yüzde 9 geliştirilerek küçük şehir otomobilleriyle aynı seviyeye yani 100 kilometrede 3.9 litreye çekilmiş. Ayrıca karbondioksit salım değeri yüzde 14 azaltılarak çevreci kişiliği daha da dikkat çekici bir seviyeye getirilmiş.

  KUŞLARI BİLE KORKUTMUYOR
  Egzoz gaz geri dönüş sistemi ile donatılan Yeni 1.8 litrelik VVT-i benzinli motoru, 'EV' (Elektrikli Araç), 'Eco' ve 'Power' olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. Sadece elektrik motorun çalıştığı 'EV' modunda, araç kuşları bile korkutmayacak sessizlikte sürüş sunuyor ve 50 kilometreye varan hızlarda da karbondioksit ve NOX salım seviyesini 0’a indiriyor. Hibrid sistemi verimliliği ve yakıt ekonomisini maksimize ederek sürücülerin yüzde 10 ile 15 arasında yakıt tasarrufu sağlayabildiği “ECO” modu ve sistem performansını artırmak amacıyla hazırlanan “Power” modu da aracın farklı karakterlere bürünmesini sağlıyor. Prius’ta bulunan Eko-sürüş monitörü ile sürüş sırasındaki yakıt tüketimini kontol etmek ve tasarrufu artırmak da mümkün. Benzinli motor ile beraber çalışan elektrik motoru, 'EV' sürüş seçeneğinde aracın hareketini tek başına sağlıyor.

  DOKUNMA TAKİP SİSTEMİ
  Aracın dışarıdaki genişliğine ek olarak iç mekanda da kabin uzunluğu 10 milimetre artırılmış ve bu sayede arka koltuk diz mesafesi 20 milimetrelikbir artış göstermiş. Bagaj kapasitesi ise 445 litreden 1120 litreye kadar ulaşıyor. İki kademeli gösterge paneli, sürücünün gözünü yoldan ayırmasını minimuma indirgerken, gerekli tüm göstergeleri okuyabilmesini ve tüm kontrol düğmelerine kolayca ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Bunlara ek olarak, yeni Prius’un ön farlarında, arka ve stop lambalarında elektrik tüketimini yüzde 30 azaltan Light Emitting Diode (LED) teknolojisi kullanılıyor.

  5 YIL GARANTİ
  Geliştirilmiş akıllı park sistemi (IPA) sistemine sahip yeni Prius, aracın arkasına yerleştirilen bir kamera ve ön tampona yerleştirilen ultrasonik sensörler sayesinde daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde kendi kendisini park edebiliyor. Yeni nesil Prius’un garantisi 3 yıl ve 100 bin kilometre olarak belirlenirken, bu süreç hibrid sistem parçaları için 5 yıl ve 100 bin kilometre olarak belirlenmiş. Aktif güvenlik donanımları arasında, elektrik kontrollü fren sistemi (ECB), ABS, fren asistanı (BA), direksiyon destekli araç stabilite kontrolü (VSC+), TRC, sürücü, yolcu, yan, perde ve diz hava yastıkları olmak üzere toplam 7 hava yastığı ve önde aktif kafalıklar bulunuyor.

  GÜNEŞ ENERJİLİ KLİMA
  Tamamen güneş panellerinden oluşan tavan sayesinde aracın havalandırma sistemi pillerden güç alma ihtiyacı duymadan çalışıyor. Güneş enerjisi ile çalışan klima sistemi aynı zamanda uzaktan kumanda ile de kontrol edilebiliyor. Yani siz aracınızın klimasını en son kaç derecede bıraktıysanız, iç mekana geçmeden önce aracın kumandası ile evinizin balkonundan klimayı çalıştırabiliyorsunuz. Öndeki araç ile mesafeyi hesaplayan, 30 kilometre ve üzeri hızlarda trafikte sizin yerinize gaz ve fren yapan adaptif hız sabitleme sistemi de Prius'un dikkat çeken bir diğer özelliği. Ancak Prius'u diğer otomobillerden oldukça farklı kılan bu solar tavan ve adaptif hız sabitleme sistemi Türkiye'ye gelecek araçlarda bulunmayacak.

  [​IMG]
  11.11.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş