Toyota, Cenevreye iddialı gidiyor!

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Toyota, Cenevre'ye iddialı gidiyor!
  MPV kullanıcılarının öncelikli tercihi olmayı hedefleyen Yeni Toyota Verso dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Hibrid teknolojisinde referans noktası olan Toyota Prius’un 3. Nesli de Avrupa’da ilk kez sahneye çıkıyor ve yeni standartları açıklıyor. Türkiye’de üretilen Yeni Toyota Verso ve dünyanın ilk seri üretim hibrid otomobili Toyota Prius’un yeni üçüncü nesli Cenevre Fuarı’nda tanıtılıyor. Toyota’nın bu yıl 13 yeni model ve teknoloji kapsamında tanıtılan Verso ve Prius modelleri , tasarım, performans, karbondioksit salım ve yakıt tüketim değerleri ile Toyota’ nın çevreci ve inovatif teknolojilerdeki gelişimini yansıtıyor.

  [​IMG]

  Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Cenevre’de tanıtılan Yeni Toyota Verso ve Yeni Prius’un cezbedici tasarımları, çevreci motorları, konfor ve performans özellikleri ile çok beğenileceğini ve Türkiye’ye getirmek için sabırsızlandıklarını ifade etti. Toyotasa’nın bu sene gerçekleştireceği 11 yeni model ve teknoloji kapsamında pazara sunulan Yeni Avensis ve Hilux modellerinin büyük beğeni kazandığını, ürün gamında yenilenen Verso ve Prius’un da müşteri memnuniyetinde çıtayı daha da yükselteceğini söyledi.Toyota’nın çevreci teknolojileri ile otomotiv endüstrisinde çığır açtığını söyleyen Orhon, hem hibrid teknolojisi hem de konvansiyonel motorlarda yüksek performansı, düşük yakıt tüketimi ve düşük karbondioksit salımı ile birleştiren Toyota Optimal Drive teknolojisinin standartları yükselttiğini ifade etti.


  Yeni Toyota Verso: O bir Türk!
  Bir milyar euro üzerinde yatırım maliyetine sahip Toyota Türkiye fabrikası yüksek üretim kalitesi ile tanınıyor. Sadece Türkiye’de, Toyota Adapazarı fabrikasında üretilen Yeni Toyota Verso, şık tasarım, dinamik sürüş keyfi ve konfor özellikleri ile MPV kullanıcılarının vazgeçilmezi olmaya hazırlanıyor.
  Yeni Toyota Verso’da sportif ve güçlü dış tasarım, ince detaylarla zenginleştirilen modern iç mekan tasarımı ile birleşiyor. Toyota Easy Flat-7 koltuk sistemi, geliştirilmiş orta ve arka sıradaki üçüncü koltuklar ile daha geniş, daha konforlu yolculuk vaadediyor. Sürücü ve yolcuların farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulunan eşya saklama alan seçenekleri ve pratik kullanım çözümleri de Yeni Toyota Verso’da sunuluyor.

  Yeni Toyota Verso’da çevreci ve güçlü performans sunan Toyota Optimal Drive Teknolojisi standart olarak sunuluyor. Yeni Verso’da sunulan Optimal Drive teknolojisi %20’ye varan motor performansı artışı, %14’e yakın karbondioksit (CO2) salımı ve yakıt tüketiminde azalma sağlıyor. 1.6 ve 1.8lt Valvematic benzinli modellerde sınıfının en güçlü motorları ve karbondioksit (CO2) salım oranları sunuluyor. 5 motor seçeneği ile sunulan Yeni Verso, 2.0 D-4D motorundaki 140 g/km’ den başlayan karbondioksit salımı ile 7 kişilik oturma kapasiteli araçlar içerisinde sınıfının en iyisi (110-140 HP aralığında).

  Yeni Verso, 126 HP güç üreten 2.0 lt; 150 ve 177 HP güç üreten 2.2 D-4D turbo dizel teknolojilerinin yanı sıra 1.6 lt ve 1.8 lt Valvematic teknolojisiyle donatılan benzinli motor seçenekleri ile toplam 5 motor seçeneğiyle piyasaya sunuluyor. Bu motor seçenekleri yeni 6 ileri manuel ve Multidrive S şanzımanlar ile donatılırken, 2.2 D-4D 150 HP güç üreten motorda yeni otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor.

  Güç ve yakıt tasarrufu bir arada
  Yeni 1.6 lt valvematic motoru ile Yeni Verso eskisine oranla 22 HP daha fazla güç (132 HP), 20 gr daha az karbondioksit salımı (158g/km) ve 6.7l/100km yakıt tüketimi sağlıyor. Yeni 1.8 lt valvematic motor ise 18 HP daha fazla güç üretirken, 6 ileri manuel şanzıman seçeneğinde 162g/km karbondioksit salımı ve 6.9l/100km yakıt tüketimi, multidrive S seçeneğinde ise 164g/km karbondioksit salımı ve 7.0l/100km yakıt tüketimi sağlıyor.
  Yeni jenerasyon dizel motor seçeneklerinden 2.0 D-4D’nin (150HP) karbondioksit salımı seviyesi, katalitik konvertör kullanıldığında 140 g/km, dizel partikül filtresi kullanıldığında ise 146 g/km seviyesine çekiyor. 2.2 D-4D dizel motor ise, güç artışını kullanılan Toyota D-CAT teknolojisi sayesinde 178 g/km karbondioksit salımı ve 6.8l/100 km yakıt tüketimi ile birleştiriyor. Toyota D-CAT ve dizel partikül filtreleriyle donatılan tüm dizel motor seçenekleri Euro 5 standartlarına uyum gösteriyor. Güven veriyor.

  Yeni Verso gücü, çevreciliği ve geniş iç hacminin yanı sıra artık çok daha güvenli. Yol tutuş ve sürüş dinamiği artırılan Verso, en yeni yaya ve yolcu güvenlik özellikleri ile yolcularını güvenliğini en üst seviyede tutuyor. Euro N-CAP’ten 5 yıldız almak üzere tasarlanan Yeni Verso, sert ve darbe emici karoseri ile yüksek aktif, pasif ve yaya çarpışma güvenlik özelliklerine sahip. Yeni Verso’nun aktif güvenlik sistemleri arasında, EBD ile desteklenen ABS fren sistemi, direksiyon destekli araç denge kontrol sistemi (VSC+), TRC; pasif güvenlik sistemleri arasında ise sürücü, yolcu, yan, diz ve perde hava yastıkları olmak üzere toplam 7 hava yastığı ve aktif kafalıklar bulunuyor. Ayrıca aracın yer ve tavanında herhangi bir çarpışma sırasında şiddeti azaltıcı pedler bulunuyor. Yeni Verso; Entry, Mid, High, High plus olmak üzere 4 farklı donanım seviyesi, 4 yeni farklı renk seçeneği, 16” ve 17” jantlar ile piyasaya çıkıyor.

  Yeni Toyota Prius
  10 yıllı aşkın bir geçmişin üzerine inşa edilerek geliştirilen 3. nesil Toyota Prius, sektörün referans noktası olmaya hazırlanıyor. Yenilenen Prius, sürüş konforu, dinamizmi ve tasarımı ile yeni bir standart oluşturuyor.
  Dünyanın ilk seri üretim hibrid otomobili olan ve 1997’den itibaren 1.2 milyondan fazla satılan Toyota Prius, 3. jenerasyonu ile A ve B segmenti araçlardan daha düşük karbondioksit salım değerleri ve D segmenti otomobillerin güçlü performansını bir arada sunuyor.

  Yeni Prius, hibrid parçalarının % 90’ının daha hafiif ve kompakt olarak yeniden tasarlanması, yakıt tüketiminin düşürülmesi ve de soğuk hava koşullarındaki performansının geliştirilmesiyle yeniden doğuyor. Yeni Prius’un motor gücü % 22 oranında artarken, yakıt tüketimi % 14 oranında azaltıldı ve karbondioksit salımı 89g/km seviyesine çekildi. Yeni Prius; 41.000 adetlik Avrupa satış hedefi ve satış ağını 44 ülkeden 80 ülkeye çıkarmayı hedefliyor.

  Motor gücü %22 oranında artırılan Yeni Prius 1.8lt, 136 HP motor gücü ile 2.0 lt motor performansını sağlıyor ve 0-100km’ye 10.4 saniyede çıkabiliyor. 3.9l/100km yakıt tüketimi ve 89g/km karbondioksit salımı ile de Euro 5 standartlarını rahatlıkla karşılıyor.

  Bunlara ek olarak Yeni Prius’ta, eşsiz e-AT elektronik şanzıman sistemi sayesinde üç farklı sürüş modu ile sürüş performansı ve verimliliği, yakıt tasarrufuyla birleştirilebiliyor. EV modunda 50 km/h hıza kadar sıfır emisyon sağlayan Prius, aynı zamanda sessiz sürüş sunuyor.

  Tüm sürüş süresince, Eco-drive monitöründen hangi motoru kullandığınızı görebiliyor, ön panelde yapılan geliştirmelerle, gözünüzü yoldan ayırmadan monitörü kontrol edebiliyorsunuz.

  Bunların yanı sıra ECO- ICON konsepti ile geliştirilen yeni Prius’ta güneş enerjili havalandırma sistemi, ön cama yansıtılan gösterge tablosu, dokunmatik kontrol sistemi, LED teknolojisi, çarpışma öncesi güvenlik sistemi, park asistanı, Hız sabitleme sistemi gibi yeni teknolojik sistemler de sunuluyor.

  [​IMG]
  04.03.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş