Toyota, araç geri çağırmak için ön çalışma var

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 8 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO Ali Haydar Bozkurt, potansiyel gaz pedalı sorunu ile ilgili geri çağırma için Türkiye’de ön çalışmaların hızla sürdürüldüğünü bildirdi. Bozkurt, duyurusu yapılan bu kampanyanın, tüm müşterilere en üstün güvenlik standartlarını sunmak adına bir önlem kapsamında olduğunu kaydetti. Üretim aşamasında potansiyel gaz pedalı problemine sebebiyet verecek parçanın kullanıldığı araçlara ait şasi numaraları listelerinin Toyota Avrupa tarafından oluşturulduğuna işaret eden Bozkurt, en kısa sürede ülke bazında sevkiyatlara göre listelerin belirleneceğini vurguladı, şu bilgileri verdi:

  [​IMG]

  Satışı durdurduk
  “Türkiye’de bu kampanya kapsamına alınan araç sahiplerine Toyota İletişim Merkezi tarafından direkt ulaşılacak ve araçları ile ilgili işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Ekiplerimiz kapsama giren araçların iyileştirme işlemlerinin tamamlanması için çalışma sürelerini artıracak. Toyota olarak kendi stoklarımızda ve bayilerimizin stoklarında bulunan araçları detaylı olarak inceledik. Bayilerimizin stoklarında yer alan ve bu kampanya kapsamında değerlendirilen araçların müşteriye satışını durdurduk ve satıştan geri çektik. Kendi stoklarımızda bulunan araçların da yapılan kontrollerin ardından sorunsuz olduğunu tespit ettik. Gereken iyileştirmeler yapıldığı için sevkıyatı yapılan yeni araçlarda bahsi geçen problem bulunmuyor.”

  Somut problem olmadı
  Ali Haydar Bozkurt, Toyota Avrupa ile devamlı irtibat sağlandığını ve gelişmeleri yakinen takip ettiklerini dile getirdi. Türkiye’de potansiyel gaz pedalı sorununa ilişkin somut bir müşteri problemi yaşanmadığını ve soruna çözümünün mevcut olduğunu kaydetti.

  Toyota’da şimdi de fren arızası çıktı
  TOYOTA, Prius modelinin fren sisteminde sorun bulunduğunu açıkladı. Toyota, dünyada en çok satan hibrid araç Prius’un fren sisteminde sorun bulunduğuna dair şikayetler aldığını belirtti. Toyota’nın sözcüsü Mieko Iwasaki yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika ve Japonya’da Prius’un yeni modelinin fren sisteminde sorun bulunduğuna ilişkin yaklaşık 12 şikayet bildirildiğini ifade ederek, konuya ilişkin daha fazla detay vermedi. Japonya Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamada ise soruna ilişkin yaklaşık 14 şikayet aldıklarını kaydederek, geri çağırma ihtimalinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi. Öte yandan ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik İdaresi (NHTSA) de yaklaşık yüz şikayet aldığını duyurdu.

  Ocak satışları hemen geriledi
  TOYOTA, ocak ayında ABD’de 20 bin satış kaybederek, 1998’den bu yana aylık satışlarda ilk kez 100 bin aracın altına düştü. Toyota’nın geri çağırmalar ve bazı modellerinin üretimini durdurması nedeniyle kaybettiği pazar payı ABD’li üreticiler Ford ve GM tarafından paylaşıldı.

  Apple’ın kurucusu da aracından şikayetçi
  APPLE’ın kurucularından Steve Wozniak da kullandığı Toyota Prius aracının da ani hızlamalar gerçekleştirdiğini söyledi. Wozniak sahibi olduğu 2010 model Prius’un, hız sabitleme sistemini kullanmasına rağmen 156 km/s hıza kadar çıktığını açıkladı.
  04.02.2010, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş