Toyota 2009 da daha az üretecek

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Japon otomotiv devi
  Toyota'nın bu yıl küresel üretimini yüzde 20 kısmayı planladığı bildirildi. Nikkei gazetesinin haberine göre, dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, küresel ekonomik krizin talebi düşürmesi nedeniyle 2009 yılı üretim seviyesini yüzde 20 kısarak, 6,5 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

  [​IMG]

  Toyota'nın, bu yıl için üretim planlarını yakında açıklayacağını yazan gazete, şirketin, bazı günler üretimi durdurarak stokların artmasının önüne geçmek için çaba gösterdiğini ve normal stok seviyesine mayıs ayına kadar varılmasının beklendiğini belirtti.

  Gazete, şirketin üretiminin önceki aylarla karşılaştırıldığında mayıs ayında tekrar toparlanacağını, ancak bu seviyelerin halen önceki yılların çok altına olacağını kaydetti. Toyota'ya göre, şirketin yıllık üretimi en son 2003 yılında 6,1 milyon adet olmuştu.

  Küresel ekonomik kriz yüzünden ABD, Avrupa, Japonya ve gelişmekte olan ülkelerde satışları gerileyen Toyota, Ekim-Aralık 2008 döneminde 1,8 milyar dolar zarar açıklarken, mart ayında sona erecek mali yılında zararının 3,7 dolar olacağı tahmininde bulunmuştu. Geçen ay Toyota'nın kurucusunun torunu Akio Toyoda, Toyota'ya yeni başkan olarak seçilmişti.
  23.02.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş