Topuk Dikeni Nedenleri, Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 12 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir

  Topuk dikeni çok yaygın bir sorundur. Topuk kemiği altında yani ayak tabanında bir kemik uzantısı oluşur. Bu uzantı ya da diken, sert tabanlı ayakkabılarla sert zeminlerde yürüyüp koşma sonucu yada artrozu olan ileri yaşlardaki kişilerde sıklıkla görülür. Ayrıca aşırı kilolularda, uzun süre ayakta durarak çalışanlarda ve bazı romatizmal hastalıklarda görülür. Ayak tabanında topuk üzerine bastırıldığında ağrı vardır.

  Topuk dikeni ayak bölgesindeki kasların, dokuların ve tendonların topuk kemiği üzerinde gereğinden fazla baskı yaptığı ve vücut ağırlığının kemik dokusunu deformasyona zorladığı kişilerde görülür. Özellikle yoğun egzersiz ve antrenman yapan sporcular, çok ayakta kalanlar, diyabetik obezlerde, fazla kiloları nedeniyle ayak kemiklerine anormal derecede baskı uygulayan kişilerde, voleybol oyuncularında, basketbolcularda, aerobik, step, tırmanma ve dağcılık sporu ile uğraşanlarda, hamile bayanlarda topuk dikeni görülebilmektedir. Bu nedenle topuk dikenine sporcu ayağı hastalığı da denilmektedir. Anlaşılacağı üzere topuk dikeni kendiliğinden ortaya çıkmaz. Ayak bölgesine yönelik bir takım dışsal zorlayıcı etkenlerin, topuk dikeninin nedenleri olarak sayılabilmesi mümkündür. Ayrıca menopoz sonrası dönemde kemik erimesi görülen kişilerde de topuk dikeni görülme ihtimali artmaktadır. Ayrıca topuk çatlakları da topuk dikenini şiddetlendirmektedir.

  Belirtileri
  Topuk dikeni yumuşak hatlara sahip ve düz bir kemik dokusudur. Ancak sürekli bir biçimde dokuya baskı uygulaması neticesinde zamanla doku ve ayak tabanında deformasyonlara, iltihaplara ve hatta yırtılmalara neden olabilmektedir. Sinir ve tendonlara yaptığı baskı nedeniyle de topuk dikeni görülen kişilerde şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir ve bu da yürümeyi zorlaştırır.

  Ayak tabanı yani fasya dokusu genellikle geceleri sıkılaşmakta ve bundan dolayı da topuk dikeni genelde sabahları kalkıldığında ilk yürüme esnasında ciddi bir biçimde acı verebilmektedir. Bu şekilde ağrılı ayakla dolaşan topuk dikeni hastalarının yürümekte ısrar etmeleri durumunda topuk dikeni şikayeti giderek ağırlaşabilir.
   


Sayfayı Paylaş