Toprak Oluşumunda Ana Kayanın Etkisi Nedir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Toprak Oluşumunda Ana Kayanın Etkisi Kısaca

  Toprak oluşumu için öncelikle ana kayanın çözülmesi gerekmektedir. Ana kayanın fiziksel ve kimyasal yapısı toprak oluşumu üzerinde etkilidir. Örneğin killi araziler üzerinde yağışlı dönemde şişen, kurak dönemde çatlayan killi topraklar, killi ve kireçli arazilerde kireç miktarı fazla olan rendzina toprakları yaygındır.

  Toprak oluşumunun başlangıç safhasında ana kayanın fiziksel ve kimyasal özellikleri toprak üzerinde hissedilir. Ancak toprak oluşumunun sonraki safhalarında topraktan taşınmalar olması ve organik maddelerin toprağa katılmasıyla toprağın yapısında farklılaşmalar olur.

  Ana kayanın çözülmesi ile birçok mineral madde açığa çıkmakta ve bunların toprak suyunda erimesi sonucu bitkiler beslenmekte ve toprakta organizma faaliyetleri başlamaktadır.

  Ana kayanın kimyasal özellikleri, bileşimi, çatlaklık ve gözeneklilik durumu çözülme ve toprak oluşumunu önemli ölçüde etkiler. Sert kayaçlar zor ayrışırken, yumuşak kayaçlar daha kolay ayrışmaktadır. Kayacın cinsine bağlı olarak topraklar da killi, kumlu veya kireçli olur.

  Örneğin volkanik arazi üzerinde taşlı, kumlu topraklar meydana gelir. Toprak oluşumunun başlangıç safhasında ana kayanın fiziksel ve kimyasal özellikleri toprak üzerinde kuvvetle hissedilir. Ancak toprak oluşumunun sonraki safhalarında topraktan taşınmalar olması ve organik maddelerin toprağa katılmasıyla anakayanın toprak üzerindeki etkileri gittikçe azalır.turkeyarena Örnek olarak kireç üzerinde kireçli taşlar oluşmasına rağmen zamanla kireç uzaklaşarak kireç miktarı az veya hiç olmayan topraklar oluşur. Özellikle sürekli erozyona uğrayan dağlık alanlarda ana kayanın etkisini yansıtan toprak daha yaygındır.
   


Sayfayı Paylaş