Toprak Erozyonunu Oluşturan Etkenler Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Toprak Erozyonunu Oluşturan Etkenler Nedir

  a. Arazideki Eğimin Fazla Olması: Eğimli yamaçlarda suların yüzeysel akışa geçmesi daha kolaydır. Bu nedenle bu yamaçlarda toprak erozyonu kuvvetlidir.

  b. Bitki Örtüsünün Tahrip Edilmesi: Bitkiler kökleri aracılığıyla toprağı tuttuklarından erozyonu azaltır. Bu nedenle erozyona açık yamaçlardaki bitki örtüsünün tahrip edilmemesi gerekir. Ancak meralardaki bilinçsiz otlatma, ağaç kesme ve orman yangınları gibi nedenlerle bitki örtüsünün tahrip edilmesi toprak erozyonunu artırmaktadır. Ayrıca ürün toplandıktan sonra geride kalan anız örtüsü de bir süre bitki örtüsü görevi yapmaktadır. Bu nedenle bu örtünün yakılmaması gerekir.

  c. Yağışların Düzensiz Olması: Yağışların yetersiz ve düzensiz olduğu yarı kurak sahalarda aniden bastıran yağışlar hızla yüzeysel akışa geçer. Bunun sonucunda su baskınlarına bağlı olarak verimli tarım toprakları erozyona uğrar.

  d. Tarlaların Eğim Yönünde Sürülmesi: Eğimli yamaçlar üzerindeki tarla alanlarının sürülmesi eğime paralel olarak yapıldığında suyun ve toprağın akışı kolaylaşmaktadır. Bu durum erozyonu artırmaktadır.

  e. Tarlaların Nadasa Bırakılması: Özelikle yağışların yetersiz olduğu bölgelerde toprağın ekilmeden birkaç yıl boş bırakılması yöntemi olan nadas uygulaması sonucu tarlalar boş kalmaktadır. Bu durum tarım topraklarının erozyona uğramasını kolaylaştırmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş