Toprağın Önemi ve Kullanım Alanları

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Toprağın Önemi ve Kullanım Alanları Nedir

  Toprak; kayaların ve organik maddelerin çeşitli derecedeki ayrışma ürünlerinden meydana gelen, içinde geniş bir canlılar topluluğu barındıran, bitkilere durak yeri ve besin kaynağı olan ve katı yer kabuğunun, uzun zaman içerisinde belirli özellikler kazanan en üst kısmını saran doğal, dinamik bir yapıdır.

  Toprak canlıdır. Milyonlarca organizmayı içinde barındırır.

  Toprak yaşamın kaynağıdır. Bitkiler toprakta ve toprakla büyür, sonra da doğrudan ya da dolaylı olarak dünya üzerindeki tüm canlılar için besin sağlarlar. Yani, toprak olmasaydı yaşam bildiğimiz gibi olmazdı.

  Toprak canlıların önemli yaşam alanlarından biridir. Milyonlarca canlıya barınma imkânı sağladığı gibi tarımın üzerinde yapıldığı alan olması sayesinde her türlü besinin de ana kaynağıdır. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaçları olan besin maddelerinin en önemli yetişme alanıdır.

  Toprak tarım alanı olarak, ekmek ve biçmek şeklinde, tarla ve çayır olarak kullanılabilir. Aynı zamanda hayvancılık için mera olarak, hayvanların beslenmesinde kullanılabilir. Ağaç dikilerek ağaç yetiştirilebilir veya ormanlar için kullanılabilir. Toprak aynı zamanda insanlar için yaşam alanı olarak ev-mesken yapımı içinde kullanılabilir.
   


Sayfayı Paylaş