Toprağın İnsan Hayatındaki Etkileri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Toprağın İnsan Hayatına Etkisi

  Toprak; kayaların ve organik maddelerin çeşitli derecedeki ayrışma ürünlerinden meydana gelen, içinde geniş bir canlılar topluluğu barındıran, bitkilere durak yeri ve besin kaynağı olan ve katı yer kabuğunun, uzun zaman içerisinde belirli özellikler kazanan en üst kısmını saran doğal, dinamik bir yapıdır.

  Toprak canlıdır. Milyonlarca organizmayı içinde barındırır.

  Toprak yaşamın kaynağıdır. Bitkiler toprakta ve toprakla büyür, sonra da doğrudan ya da dolaylı olarak dünya üzerindeki tüm canlılar için besin sağlarlar. Yani, toprak olmasaydı yaşam bildiğimiz gibi olmazdı.

  Toprak canlıların önemli yaşam alanlarından biridir. Milyonlarca canlıya barınma imkânı sağladığı gibi tarımın üzerinde yapıldığı alan olması sayesinde her türlü besinin de ana kaynağıdır.turkeyarena İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaçları olan besin maddelerinin en önemli yetişme alanıdır.

  Toprağın insanlar açısından önemine bakacak olursak; toprak sayesinde dünyada insanlara besin üreten 3 bin bitki türü bulunmaktadır. Bu besin bitkilerinin sadece %15’lik bir kısmı dünya nüfusunun %90′ ının beslenmesini sağlamaktadır. Bunlara ek olarak et, süt, yumurta, yağ gibi besin maddelerinin %21’inin dolaylı kaynağı da topraktır diyebiliriz.
   


Sayfayı Paylaş