Toplama, Çıkarma, Çarpma ve Bölme Komutları

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 29 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Matematik Komutları
  Toplama, Çıkarma, Çarpma ve Bölme Komutları

  [​IMG]

  Toplama
  IN1 + IN2 = OUT
  IN1 + OUT = OUT
  Çıkarma
  IN1 - IN2 = OUT LAD ve FBD
  OUT - IN1 = OUT STL  Tamsayı Toplama (+I) veya TamsayıÇıkarma (-I) komutları iki 16 bitlik tamsayıyı toplar veya çıkarır ve 16 bitlik sonuç oluşturur. Double Tamsayı Toplama (+D) veya Double TamsayıÇıkarma (-D) komutları 32 bitlik iki sayıyı toplar veya çıkarır ve 32 bitlik sonuç oluşturur. Reel Sayı Toplama (+R) ve Reel SayıÇıkarma (-R) komutları 32 bitlik iki reel sayıyı toplar veya çıkarır ve (32 bitlik) reel sayı oluşturur. Tüm komutlarda sonuç, OUTa yazılır.

  Bölme
  IN1 / IN2 = OUT
  OUT / IN1 = OUT

  Çarpma
  IN1 * IN2 = OUT LAD ve FBD

  IN1 * OUT = OUT STL

  TamsayıÇarpma (*I) veya Tamsayı Bölme (/I) komutları iki 16 bit tamsayıyıçarpar veya böler ve 16 bitlik sonuç oluşturur (Bölmede, kalan saklanmaz). Double TamsayıÇarpma (*D) veya Double Tamsayı Bölme (/D) komutları iki 32 bitlik tamsayıyıçarpar veya böler ve 32 bitlik sonuç oluşturur (Bölmede, kalan saklanmaz). Reel SayıÇarpma (*R) veya Reel Sayı Bölme (/R) komutları iki (32 bitlik) reel sayıyıçarpar veya böler ve (32 bitlik) sonuç oluşturur. Tüm komutlarda sonuç, OUTa yazılır.

  SM Bitleri ve ENO
  SM1.1, taşma hatalarını ve geçersiz değerleri gösterir. Eğer SM1.1 set olmuş ise, SM1.0 ve SM1.2nin değerleri geçerli değildir ve çıkış güncellenmez. Eğer SM1.1 ve SM1.3 set olmamış ise, işlem hatasız şekilde bitmiş, SM1.0 ve SM1.2 geçerli değerler içeriyor demektir. Eğer bir bölme işlemi sırasında SM1.3 set olmuşsa, diğer matematik durum bitleri aynışekilde kalır.

  ENO = 0 yapan hata koşulları
  • SM1.1 (taşma)
  • SM1.3 (sıfıra bölme)
  • 0006 (endirekt adresleme)
  Etkilenen özel hafıza bitleri
  • SM1.0 (sıfır)
  • SM1.1 (taşma, işlem sırasında geçersiz değer oluştu veya giriş parametresi geçersiz)
  • SM1.2 (negatif)
  • SM1.3 (sıfıra bölme)
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş