Tohumun Çimlenmesinde Suyun Etkisi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tohumun Çimlenmesinde Suyun Etkisi Nedir

  Çimlenme olayının ilk basamağı suyun tohum tarafından emilmesidir. Suyun tohum tarafından alınmasını etkileyen iki etken vardır.

  Çimlenmekte olan tohuma verilen su hem çimlenme gücüne hem de çimlenme hızına etki yapar. Çimlenme hızı suyun varlığına karşı çimlenme gücünden daha da hassastır.

  Çimlenme ortamında çözünebilir tuzların çok miktarda bulunması çimlenmeye engel olabilir ve genç bitkilerin dayanıklılığını azaltabilir. Çimlenme ortamındaki çözünebilir tuzların fazlalığı kullanılan toprak ve diğer maddeler ile sulama suyu veya aşırı gübrelemeden ileri gelebilir. Nem miktarı düşük tuz konsantrasyonu yüksek olunca tuzluluğun etkisi daha da şiddetli görülür.

  Uygun su miktarını devamlı olarak sağlamak güçtür. Çünkü çimlenme toprağın sıcaklık ve nem bakımından dalgalanmalara maruz bulunan üst yüzeyinde oluşur. Zorunlu olarak yüzlek ekilen küçük tohumlarda veya çimlenme hızının düşük olduğu durumlarda sorun daha büyüktür. Daha bir örnek (üniform mitecanis) su temini için (1 sulamanın dikkatli yapılması (2) tohumların biraz daha derine ekilmesi veya (3) malç uygulanması gerekir. Kötü bir drenajla birlikte aşırı bir sulama çok kez zararlıdır. Çünkü böyle bir durum çimlenme ortamında havalanmayı azaltarak çürümeye neden olur.

  Ekimden önce tohumların ıslatılması bazen çimlenmenin başlatılması ve bitkilerin topraktan çıkması için gereken zamanın kısaltılması yönünden yararlı olur. Böyle bir uygulama normal olarak yavaş çimlenen sert ve kuru tohumlar ile bazı dinlenmelerin varlığı halinde faydalıdır.turkeyarena.net Ancak eğer tohumlar herhangi bir güçlük göstermeden çimleniyorlarsa ıslatmaya pek ihtiyaç yoktur. Zira su emmiş tohumlar kolayca zararlanabilir ve bunların ekimi zordur.

  Tohumu ıslatma süresi uzun olursa tohumda zararlanma oluşabileceğinden çimlenme gücü azalır. Bu zararlanma mikroorganizmaların varlığı ve kötü havalanmadan kaynaklanmaktadır. Bununla beraber henüz anlaşılmamış bazı etkenler de bu konuda rol oynayabilir gibi görülmektedir. Eğer ıslatma süresinin uzatılması gerekiyorsa ıslatma suyu 24 saatte en az bir defa değiştirilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş