Tohumun Çimlenmesinde Işığın Etkisi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tohumun Çimlenmesinde Işığın Önemi

  Işık hem çimlenmenin başlaması üzerine etkisi hem de oluşan genç bitkinin büyümesini kontrol etmesi yönünden tohumla çoğaltmada önemli rol oynar. Işığın çimlenme üzerine olan etkisi farklı şekillerde olmaktadır.

  Bitkiler bu bakımdan dört gruba ayrılır:

  Tohumları çimlenmek için mutlaka ışığa ihtiyaç duyanlar
  Işıkta daha iyi çimlenme gösterenler
  Tohumların çimlenmesi ışık tarafından engellenenler
  Işıktan etkilenmeyenler.
  Işıkta iyi çimlenen tohumların daha yüzlek çimlenmesi ışık tarafından engellenenlerin ise daha derin ekilmesi tavsiye olunur. Yapılan çalışmalar görünen ışığın uyartıcı etkilerinin ışık spektrumunun kırmızı bölgesinden engelleyici etkilerinin ise görünmeyen kırmızı ötesi ışınlarından geldiğini göstermektedir.

  Işığa karşı tepkiler esas olarak yeni hasat edilmiş tohumlarda kendini göstermekte ve devamlı kuru muhafazayla azalma eğilimi göstermektedir. Tohum kabuklarının çıkarılması veya özel şekilde çıtlatılması ışığa karşı duyarlılığın kaybolmasına neden olabilir. Işığın etkisi için uygun bir sıcaklığa ihtiyaç vardır. Eğer sıcaklık uygun değilse ışığın uyartma etkisi durur. Işığa karşı tepkiler sıcaklığın değişmesi veya tohumların potasyum nitrat çözeltisiyle muamele edilmesi hallerinde büyük ölçüde artar.

  Işık çimlenen tohumdan oluşan genç bitkinin büyümesini etkiler. Işığın az olduğu hallerde bitkiler solar hipokotil uzar ve yapraklar büyümez. Bitkiler ışığa maruz kalınca hipokotilin büyümesi durur ve epikotilde normal büyüme başlar.

  Başlangıçta genç bitkiler tohumdaki kotiledon veya endospermdeki yedek besin maddelerini kullanır. Sonraki büyüme yapraklarda yapılan fotosentez sonucu oluşan karbonhidrat yapımına bağlıdır.turkeyarena Dayanıklı ve kuvvetli bitkilerin oluşması için oldukça yüksek şiddette ışığa ihtiyaç vardır.

  Aşırı derecede ışık şiddeti çöğür veya fidelerin çevresinde sıcaklığı yükselteceğinden sıcaklık zararı oluşturur. Aşırı derecede yüksek ve aşırı derecede düşük ışık şiddetinden daima sakınılmalıdır. İlk büyüme devresinde birçok bitkiler için kısmi bir gölgeleme zorunludur.
   


Sayfayı Paylaş