TOFAŞ da elektrik modasına uyarak Dobloyu fişe taktı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 1 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Doblo, 40 milyon Euro'ya elektrikli oldu, motorunu Arçelik-Tofaş geliştirecek
  TOFAŞ da elektrik modasına uyarak 10 yılda 1 milyon adet ürettiği Doblo'yu İtalyan Fiat'ın isteğiyle fişe taktı. Tofaş'ın Ar-Ge merkezinde çalışan Türk mühendisler tarafından 2 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen iki elektrikli Doblo için 40 milyon Euro yatırım yapıldı. 2011 yılı ortasında 10 milyon Euro yatırımla seri üretime hazırlanan Tofaş, elektrik motoru konusunda ise deneyimi bulunan Arçelik'le işbirliği yaptı.
  OTOMOTİV sektörünün geleceği olarak görülen elektrik akımına Tofaş da kapıldı. 2000 yılından bu yana 1 milyon adet üreterek büyük başarı elde ettiği hafif ticari araç modeli Doblo'yu İtalyan Fiat'ın da isteğiyle fişe takan Tofaş, elektrik motorunu ise Arçelik'le birlikte geliştirme kararı aldı. Fiat'ın en büyük Ar-Ge merkezlerinden birine sahip olan Tofaş, Türk mühendislerle 2 ayda 40 milyon Euro'ya geliştirdiği elektrikli Doblo'nun seri üretimine ise 10 milyon Euro yatırımla 2011 yılı ortasında başlayacak. Ar-Ge çalışması Türkiye'de yapılan ilk elektrikli araç olan Doblo'nun dünyada seri üretimi yapılan ilk elektrikli hafif ticari aracı olması hedefleniyor.

  [​IMG]

  Geleceğe her açıdan hazır
  Elektrikli Doblo'nun Tofaş'ın Bursa fabrikasında gerçekleşen basın test sürüşü testi sırasında sorularımızı yanıtlayan Tofaş CEO'su Ali Pandır, Fiat'ın hafif ticari araç merkezi oldukları için bu görevin kendilerine verildiğini belirtti. Elektrikli araçların yaygınlaşmasının uzun zaman alacağını ama büyük bir otomobil üreticisi olarak geleceğe her açıdan hazır olmak gerektiğini kaydeden Pandır, 2010 yılı başında star verdikleri proje için 2 ayda 20'şer milyon Euro'dan iki prototip geliştirdiklerini söyledi.

  Arçelik'te know-how var
  Araçlardan birinin Türkiye'de diğerinin İtalya'da test edildiğini belirten Pandır, elektrik motoru konusunda ise Koç Grubu şirketlerinen Arçelik'ye işbirliği yaptıklarını söyledi. Pandır, "Arçelik'in elektrik motoru konusunda çok önemli bir know-how'ı bulunuyor. Bu gücünden yararlanmak istedik" dedi. Fiat Doblo EV adını verdikleri bu prototipi 2011 yılı ortalarında küçük çaplı seri üretime geçirmek için çalıştıklarını söyleyen Pandır, "Ancak bu üretim adetlerinin önümüzdeki yıllarda birkaç bin gibi küçük rakamları aşamayacağını tahin ediyoruz. Ama yakın ya da uzak olsun geleceğe şimdiden hazırlıklı olmayı istiyoruz" diye konuştu.

  Menzil ve pil büyük sorun
  Şu anda bazı dönüşüm şirketlerinin Fiat markalı ticari araçları elektrikliye çevirdiğini hatırlatan Pandır, bu tip araçların Avrupa'da 500 adetler civarında satıldığını vurguladı. Pandır, şöyle konuştu: "Biz hem Doblo hem Fiorino'nun elektrikli versiyonunu seri olarak üretip, dönüşümlü modellere göre maliyetlerini düşürmek istiyoruz. Böylece 500'lü adetleri 1500-2 bine çıkartabiliriz. Elektrikli araçlarda menzil ve pil maliyeti sorunu aşalmadığı sürece çok fazla yaygınlaşmasını beklemiyoruz. Bu yüzden kısa vadede 1000-1500'den fazla talep olacağını beklemiyoruz."


  130 yıllık teknoloji kısa sürede değişmez
  ALİ Pandır, elektrikli araçların yaygınlaşmasının 130 yıllık mevcut otomotiv teknolojisinin değişmesi anlamına geldiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Böylesine köklü bir geçmiş hemen değişmez. Düşünsenize ne yan sanayi kalır, ne servisler kalır. Elektrik teknolojisine geçince hepsinin baştan aşağıya değişmesi gerekir. Böyle bir yükü hangi ülke kısa sürede kaldırabilir. Türkiye'de elektrikli araçların yaygın olarak kullanılması için en azından ülke çapında 1000'e yakın şarj istasyonu kurmak gerekir. Böylesine büyük yatırımın kısa vadede yapılması çok zor. 5 yıl sonra elektrikli araçların ortalama menzilleri eğer 150'den 400 km'ye çıkar, aküler yerlileşir ve maliyetler düşerse o zaman talepte artış olur."

  Elektrikli Doblo'yu ABD'ye hazır olmak için geliştirdik
  GEREKLİ altyapı ve pazar koşulları oluştuğunda Tofaş olarak kendi cevaplarını net ve hızlı bir şekilde ortaya koyabilmek için elektrikli Doblo'yu geliştirdiklerini söyleyen Ali Pandır, "Bizim elektrik işine girmemizin en önemli sebebi Amerika pazarı. Doblo ihracatını gerekli pazar oluşmadığı için şu an askıya aldık. Ama benzinli ve dizel motorlu Doblo versiyonlarının bu ülkeye ihracatının yapılması olasılığı doğduğu takdirde aranan emisyon gereklilikleri açısından bir de elektrikli versiyona ihtiyaç duyulabileceğini öngörüyoruz. Yani her anlamda geleceğe hazırlıklı olmak amacıyla erken davranıp bir elektrikli araç geliştirmek amacıyla tüm hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

  SÜRÜŞ İZLENİMİ

  Bu teknoloji bir an önce yaygınlaşmalı
  İTALYAN Fiat'ın seri üretime hazır ilk elektrikli aracı olan Doblo'yu geçen hafta Tofaş'ın Bursa fabrikasındaki test pistinde denedik. Bataryaları dışında tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen aracın elektrik motoru hızlanmaya bağlı olarak 106 ile 140 beygir arasında güç üretiyor. Maksimum hızı 110 kilometrede sınırlandırılmış araç 0'dan 50 kilometreye 3.8, 0'dan 100 km'ye ise 9.6 saniyede çıkıyor. Dolu bataryayla 150 kilometre menzile sahip araçta 10 yıl veya 3 bin kez şarj ömrüne sahip lityum ion bataryalar bulunuyor. 300 bin kilometre menzil ömrü olan bataryaların yer aldığı araç 1580 kilogram ağırlığında. Piller aracın altına yerleştirildiği için 750 kilogram yük kapasitesi sağlıyor. Ticari araç olduğu için elektrikli motorun sağladığı sessizlik ilk aşamada yadırganmasına rağmen, gaza dokunulduğunda 4 bin rpm'lik torkun gücü spor otomobil kullanıyormuş hissi yaratıyor. Son birkaç ay içinde Renault'un elektrikli modeli Fluence ve ardından Tesla'yı da test ettik. Doblo'yu da test edince, elektrikli araçların yaygınlaşması için sabırsızlanmaya başladık.
  26.07.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş