Tırnak Batması ve Tedavisi

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 4 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Tırnak Batması ve Tedavisi
  Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içine doğru büyümesidir, sıklıkla ayak başparmağında meydana gelir. Bu durum, normalden fazla kıvrık olan ayak tırnaklarından, iyi uymayan ayakkabılardan veya hatalı kesilmiş olan ayak tırnaklarından meydana gelebilir. Tırnağın etrafındaki doku mikrop kapabilir.

  Belirtiler: Bir ayak parmağı tırnağının etrafında ağrı, şişme ve kızarıklık.

  Tedavi
  Eğer tırnağın çevresindeki doku enfekte olmuşsa, doktorunuz bir antibiyotik verecektir ve aynı zamanda parmağın içine doğru uzamış olan tırnak bölümünün kenarlarından alarak kısaltacaktır (Muayenehanede yapılan kolay bir işlem). Ilık kompres, bir antibiyotik ve istirahat de tavsiye edilebilir.

  Koruma
  Kronik olarak ayak parmağı tırnaklarının batmasını önlemek için, tırnaklarınızı çok fazla kısa kesmeyiniz; aynı zamanda ayak parmaklarınızın şekline uygun olarak kavisli kesmek yerine düz olarak kesiniz. Ayağınıza tam olarak uyan çorap ve ayakkabılar giyiniz ve ayaklarınız ve ayak parmaklarınız üzerinde aşırı basıncı önleyiniz.
   


 2. hakan788 Well-Known Member

  tırnak batması sorunu bendede var yürümekte dahi zorlanıyorum ilaç tedavisi gördüm ama geçmedi, cerrahi işlemle kesin sonuç elde edenler varmı
   

Sayfayı Paylaş