Tırnak Batması Ameliyatı

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 18 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Tırnak Batması Ameliyatına Dair Herşey

  [​IMG]

  Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksyion varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. turkeyarena.net Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.

  (Tırnak ablasyonu)

  Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler. Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Ocak 2017

 2. Misafir Guest

  Ameliyattan sonra dikiş alınırken acı cekiyormuyuz!!!! Şimdiden Teşekkürler
   
 3. Mehmeter Guest

  İltihaplı tırnak batması ameliyatlarında ortalama kaç günde ayağa kalkılıp okula/işe gidilebiliyor acaba?
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Ocak 2017
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  Birkaç haftadır devam eden, iyileşmeyen kronikleşmiş tırnak batması vakaları ile ameliyat olanlar için:

  İlk 1-2 gün parmağa ağırlık vermeden yürünebilir. Daha sonra parmağı sıkıştırmayan, ucu açık ayakkabı giyilebilir.

  Ameliyattan bir hafta sonraki kontrolde bir anormallik yoksa normal ayakkabı giyilebilir ve işe dönülebilir. Eğer işinizde ayağınızı yüksekte tutmak ve terlik giymek mümkünse daha erken de işe dönülebilir.
   

Sayfayı Paylaş