Tilavet Secdesi Nedir Nasıl Yapılır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Tilavet Secdesi Nedir? ve Nasıl Yapılır?

  Kur'an'da 14 yerde bulunan bir secde âyetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması vacib olan secdedir. Bunlardan herhangi biri, üzerine vacib olan secdeyi yapmazsa günahkar olur. Tilavet secdesi yapmak, Hanefilere göre vacip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var ''der.''

  Tilâvet Secdesini Geciktirmek Günah mı?

  Namaz dışında okunan secde ayetlerinin secdesi, ömür boyunca yapılabilir. Ancak özürsüz olarak geciktirmek mekruhtur. Gecikmeden dolayı bir günah işlenmiş olmazsa da bu vacibi yerine getirmeden ölen insan günahkar olur.

  Secde Âyetleri Hangileridir?

  Secde ayetleri, Kur'an-ı Kerimin 14 yerinde mevcuttur ve aşağıdaki surelerin belirtilen ayetlerindedir:

  A'raf Sûresi: 206. âyet, Ra'd Sûresi: 15. âyet, Nahl Sûresi: 50. âyet, İsrâ Sûresi: 107. âyet, Meryem Sûresi: 58. âyet, Hac Sûresi: 18. âyet, Furkan Sûresi: 60. âyet, Neml Sûresi: 25. âyet, Secde Sûresi: 15. âyet, Sâd Sûresi: 24. âyet, Fussilet Sûresi: 37. âyet, Necm Sûresi: 62. âyet, İnşikak Sûresi: 21. âyet, Alak Sûresi: 19. âyet

  Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

  • Tilavet secdesi yapmak için abdestli olunulur ve de kıbleye yönelinir.
  • Daha sonra niyet edilir (Ya Rabbi niyet ettim senin rızan için tilavet secdesi yapmaya).
  • Niyetten sonra "Allahu Ekber" diye tekbir getirilerek direk olarak secdeye gidilir (Eller havaya kaldırılmaz ruku yapılmaz veya ayakta başka bir şey okunmaz).
  • Secdede en az 3 kerre "Subhane rabbıyel'A'la" denilir.
  • Bir secde yapıldıktan sonra yine "Allahu Ekber" diye tekbir getirilerek ayağa kalkılır.
  • Dua gibi eller kaldırılarak; Bakara Sûresinin 285. âyetindeki "Semi'na ve ata'na ğufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr" ayeti celilesi okunarak eller yüze sürülür.

  Bu şekilde tilavet secdesi yapılmış olunur.

  Secde Âyetlerinden birini eğer Namaz esnasında okunmuş ise iki seçenek vardır:

  1. Secde ayetinin ardından başka ayet okumaksızın rükua giderek namaza devam eden kişinin üzerinden tilavet secdesi sakıt olmuş olur. Namazda yapacağı o secde aynı zamanda tilavet secdesi yerine geçer,
  2. Ancak; Secde âyetinden sonra zammı sûreye devam edilecekse, direk olarak secdeye varılır, secde duaları (Subhane rabbıyel'A'la) okunur ve secdeden sonra ayağa kalkarak zammı sûreye kaldığı yerden devam eder.

  Tilavet Secdesi İle İlgili Bazı Hususlar

  • Bir kimse farklı yerlerdeki secde ayetlerini okumuş veya dinlemiş ise hepsi için ayrı ayrı secde yapması gerekir.
  • Aynı secde ayetini bir mecliste tekrar tekrar okuyan veya dinleyen bir kimsenin bir defa tilavet secdesi yapması kafidir.
  • Tilavet secdesinde el kaldırmak, teşehhüd ve selam yoktur.
  • Tilavet secdesi okuyana ve dinleyene vaciptir. Dinleyen kimse, dinlemeyi kasdetmiş olsa da, olmasa sa kendisine tilavet secdesi gereklidir.
  • İmama uyan kimse, secde ayetini, imamdan işitmese bile, imamın o ayeti okumuş olmasından dolayı, kendisine de tilavet secdesi gereklidir.

  Kaynak: Dinibilgiler
   


Sayfayı Paylaş