Tevekkül Etmek İle İlgili Sözler

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 31 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Tevekkül Etmek Üzerine Söylenmiş Sözler

  Allah-ü Teâlâ'ya tevekkül ettim diyen kimsenin, Cenâb-ı Hakk'ın, kendisi hakkındaki muamelesine, yani takdir ettiği şeylere de razı olması lazımdır. Aksi takdirde yalan söylemiş olur. (Bişr-i Hafî)

  Bil ki tevekkülün mahalli kalptir Zahire göre hareket etmek kalpteki tevekküle zıt değildir. Yeter ki kul, güvenin Allah'a olacağını bilsin. Birşey zorlaşırsa bu O'nun takdiriyledir; eğer kolaylaşırsa bu da O'nun kolaylaştırmasıyladır. (Ebu'l Kasım el-Kuşeyri)

  Elem meydanında ızdırap çekmektense kanaat dükkanında tevekkül etmek güzeldir.

  Hakiki manada tevekkül; Allah'tan başkasından korkmamak, O'ndan başkasına güvenmemektir. (Fudayl Bin İyaz)

  Sağlam bir kalp tevhid, tevekkül, yakin, tevfik, ilim, iman ve kurbiyet ile dolar. (Abdulkadir Geylani)

  Sebeplere yapışmak, tevekküle mânî değildir Bilakis sebeplere yapışmak, sebepleri araya koymak, tevekkülün en yüksek derecesidir. (Ahmed Faruki)

  Sen yalnızca Allah'a ibadet et O'na kulluk eyle ve ona tevekkül eyle. Her işte emir ve kumandayı, yetkiyi O'na verip, O'na güvenip, O'nun emirlerine uygun hareket eyle! Yani, ibadetsiz ve amelsiz kuru kuruya tevekkülün de faydası yoktur. Sen kulluğunu yap, O'nun emrini yerine getir ve öyle tevekkül eyle. (Elmalılı M Hamdi Yazır)

  Tevekkülün alameti üçtür: Kimseden birşey istememek (dilenmemek), verileni reddetmemek, ele geçeni biriktirmek. (Sehl Bin Abdullah)

  Tevekkül, iş yapmayıp tembel olmak için değildir Bir işe başlamak ve başlanan işi başarmak için tevekkül olunur Güç bir işi başaramamak korkusunu gidermek için tevekkül olunur. (S Abdulhakîm Arvasi)

  Tevekkül, kişinin kendisini Allah'ın dilediği şekle bırakmasıdır. (Sehl Bin Abdullah)

  Tevekkelin (tevekküllünün) gemisi batmaz. (eşeğini kurt yemez) (Atasözü)

  Tevekkül, Allah'a güvenle birlikte O'nunla iktifa etmektir. (Ebu Osman el-Cebri)

  Tevekkül, olan şey ile yetinmek, olmayan şeye razı olmaktır (Muhammed Bin Hafîf)

  Üç haslet evliya sıfatıdır: Allah'a tevekkül etmek, Allah'tan başkasına niyazda bulunmamak, kanaat eylemek. (Yahya Bin Muaz)
   


Sayfayı Paylaş