Tetrazon (Barbus Tetrazona)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Tetrazon (Barbus Tetrazona)
  Tetrazon akvaryum hobisinin en temel balıklarından biridir. Şöhretini büyük ölçüde başka balıkların kuyruklarını yiyerek yapmıştır. Japon veya canlı doğuranlarla karma yapılan tetrazonlar akvaryumda sonu gelmez sorunlara yol açarlar.

  Sürü halinde beslenmeleri gerekir. Birkaç tane alındığında daha huzursuz ve uyumsuz olan bu türü kalabalık bir grup olarak beslemek keyiflidir. Satış boylarındayken oldukça gösterişsiz olan bu balıklar büyüdükçe parlaklaşırlar. Erkekler daha küçük ve dar bir gövdeye sahip olurken dişiler genelde yumurtalar nedeniyle patlayacak kadar şişen bir karına sahip olurlar. Kızartıcı yemleme ile özellikle erkeklerde kırmızı renkler baskın hale gelir.

  Yumurta dökerek çoğalırlar ve yumurtalarına bakmazlar. Akvaryumda bitki köklerine yakın yerlerde aniden sürünün toplanması yumurta döken bir çiftin sürünün kalanına ziyafet çektiğini düşündürmelidir.turkeyarena.com

  Zaman zaman canlı yemlerle beslendiklerinde gelişimleri belirgin şekilde hızlanır. Pul yemler beslenmeleri için idealdir.

  Geçmişte sadece kendi gibi biraz hırçın birkaç akvaryum canlısıyla bakılabilen bu güzel balıklar bugün piyasada bulunabilen, sayısı ondan fazla tetra türleri veya orta derece sert çiklitlerle karma yapılabilir. Sürekli hareketli oluşları, en ufak yem parçasını bile bulup yemeleriyle akvaryuma hem görünüm hem de biyolojik dönüşüm açısından faydalı olurlar.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş