Testis Kanseri Nedir, Testis Kanseri Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Testis Kanseri Nedir, Testis Kanseri Nasıl Anlaşılır
  Genellikle 19 ve 44 yaşları arasındaki erkekleri etkileyen ve en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Testis kanseri için erken tanı her zaman büyük önem taşımaktadır. Erkelerde görülen kanser türlerinin %1′ni de testis kanseri oluşturmaktadır. Özellikle her yıl yüz bin kişinden birinde testis kanseri teşhisi konulmaktadır. 20-40 yaş arasında ise bu sayı 6′ya çıkmaktadır. Yapılan incelemelerde % 95 inde tümörler doğrudan sperm üreten dokulardan kaynaklanmaktadır.

  Testis kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Kalıtsal olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden ayda bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle sıcak bir banyo sırasında kontrol edebilirsiniz. Testislerinizi elinizle muayene edebilme şansınız var. Testisin içinde veya yan tarafında herhangi bir kitle elinize geliyor mu bunu kontrol etmelisiniz. Testisin üst tarafında epididimis vardır ve burayı elinizle kontrol edebilir şişlik var mı diye bakabilirsiniz.

  Bir testisin diğer testisten büyük olması ise tamamen normaldir. Şunu da unutmayın ki testisleriniz düzgün ve sıkı olması gerekmektedir. Eğer kenarlarında tümsekler ya da kitle varsa mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var. Testislerinizi kontrol etmek için en uygun zaman ise banyo sırasıdır. Banyoda skrotum üstündeki deriyi gevşer ve muayene daha da kolaylaşmaktadır. testis kanseri ile prostat kanseri birbiri ile karışabilir fakat ikisi de farklı kanser türleridir.
   


Sayfayı Paylaş