Teşrik Tekbiri Nasıl Okunur

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Teşrik Tekbiri Nasıl Yapılır Okunur?

  Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Teşrik, kelime olarak doğuya doğru gitmek, parlamak, eti güneşe sermek gibi anlamlara gelir.

  Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce'nin 9. günü olmaktadır. Ramazan bayramında arefe yoktur.

  Teşrik tekbirleri Kurban Bayramı arefe günü sabah namazından başlar, bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (ikindi de dahil) devam eder.

  Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazının selamina müteâkip birer defa; "Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi'l-Hamd" şeklinde söylenerek tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir.

  Teşrik tekbirleri Hanefi Meshebine göre vacip, şafi ve hanbeli meshebine göre sünnet, maliki meshebine göre ise menduptur.

  Teşrik tekbirleri günlerinde namazı kazaya kalan bir kimse, bu namazları yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. Teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez.

  Kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler.
   


Sayfayı Paylaş