Tere ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Tere ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Lepidium sativum, Garden cress, Cresson alenois

  Tere: Turpgiller familyasından; bahçeteresi, çayırteresi, kışteresi, suteresi, yabanteresi, yerteresi gibi çeşitleri olan bir bitkidir. Tadı oldukça acı ve nahoş kokuludur. 50 cm'ye kadar uzayabilen, beyaz ya da morumsu renkte çiçekler açan, tadı acı, otsu bir bitkidir. Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir.turkeyarena.com Ayrıca, A, C ve D vitaminleri ile uçucu yağ ve glikozitler içerir. Protein, karbonhidrat, selüloz, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum içerir.

  Terenin Faydaları: İştah açar. Kanı temizler. Kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır. Safra ifrazatını arttırır. Cinsel istekleri kamçılar. Sigaranın zararlarını azaltır. Bol miktarda idrar söktürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Böbrekleri ve idraryollarını temizler. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Bronşları temizler, öksürük söktürür. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Suyu, saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler. Grip ve soğukalgınlığının çabuk geçmesini sağlar. 19. yüzyılın ünlü doktoru Recamier, vereme yakalanmış hastalarını her sabah 2 demet tere ve bir bardak süt içirerek iyi ederdi.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Tere Nasıl Kullanılır? Taze tere otu yemek ve salatalara katılıp yenebileceği gibi lapa haline getirilip haricen de kullanılabilir. Lapası cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinden dolayı Tere Tohumu zayıflamaya yardımcı olarak da kullanılmaktadır.

  Tere Saça Nasıl Uygulanır? Saçların dökülmesini önlemek ve büyümesini kolaylaştırmak için, taze sıkılmış tere suyu saf olarak veya biraz romla karıştırılır, her sabah saç diplerine friksiyon yapılır.

  Çay: 4 bardak kaynar suya 30 gram taze yaprak konur. 10 dakika demlendirilir. Günde 3 kere 1′er bardak içilir.
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  saçları için tere suyu kullanan varmı gerçekten işe yarıyormu dökülme için
   

Sayfayı Paylaş