Teravih Namazı Nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Terâvih namazı, Geleneksel İslamda Ramazan ayında her gece kılınan bir namazdır. Sünnet-i' müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir.

  Nafile namazlar içinde kuvvetli delillerle sabit olanları Sünnet namazlardır. Bunların en yaygın olanı da Teravih namazıdır. Bu şöhretin sebebi, diğer sünnet namazlarda olmayan özel bir gerekçeye dayanmasıdır. Rasulüllah efendimiz, bir Ramazan'da farklı rivayetlerde farklı rakamlarla olmak üzere, dört rekat, sekiz rekat, oniki rekat ...gibi bir nafile namazı yatsıdan sonra cemaatle birlikte kılmış, sahabenin büyük rağbeti üzerine, ümmetine farz olur ve bunu kaldıramazlar düşüncesiyle vazgeçerek terketmiştir.

  Hz. Ömer, hayattaki büyük ve alim sahabiler ile yaptığı istişare sonunda Hz. Peygamber zamanında başlanan ve sonra terk edilen teravih namazının yeniden düzenlenerek ihdas edilmesini, her iki rekatta bir selam verilerek toplam on selam ile 20 rekat kılınmasını, ve imamın devamlı surette her rekatta bir adet küçük namaz suresini okumasını kararlaştırmışlardır.

  Yeniden canlandırılıp düzenlenen Teravih namazı, asırlardan beri müslümanların büyük rağbetiyle, uygulamada, adeta diğer namazların önüne geçmiştir. Toplumsal şuurun canlandığı ve doruklara ulaştığı, Ramazanın ve İslam dünyasının simgesel değerinin çok yüksek olduğu bir sembol halini almıştır. Bu gün ise biz bu namazı, Allah rızası için, sadece ibadet niyetiyle, ramazan gecelerini ihya maksadıyla kılıyoruz. Dini hükmü, Ramazan ayına mahsus, yatsı namazından sonra, cemaatle kılınan sünnet olmasıdır.

  Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

  İki veya dört rekatte bir selam verilir. Her selamdan sonra biraz oturmak sünnettir. Bu esnada salevat-ı şerife, salat-ı ümmiye, ayet veya dualar okunur.
   


Sayfayı Paylaş