Temsilciler Meclisi (House of Representatives)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Temsilciler Meclisi (House of Representatives)

  [​IMG]


  Kongre'nin ana görevi kanun yapmaktır. Yasama süreci çeşitli aşamalardan oluşur; Kongre faaliyetleri, mevcut dört yasama işleminden birinin teklifiyle başlar.

  1.Yasa Tasarısı (Bill)
  Yasa tasarısı, yasama faaliyetlerinde yasanın daimi veya geçici, genel veya özel, grup veya şahıs teklifi olup olmamasına bakılmaksızın en çok kullanılan yöntemdir. Temsilciler Meclisi'nde teklif edilen bir kanun teklifi, "H.R." kısaltmasını takip eden dosya numarasıyla isimlendirilir ve Kongre çalışmaları boyunca bu isimle ile takip edilir. Yasa teklifleri hem Senato hem de Temsilciler Meclisi tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya konulması için Başkan'ın onayına sunulur. Başkan'ın yasa tasarısını kanun olarak imzalama, imzalamadan kanun olarak kabul etme, veto edip Kongre'ye geri gönderme ya da yasama dönemi sonuna kadar başka tasarılarla birlikte bekletip topluca reddetme (pocket-veto) hakkı vardır.

  2.Anayasa Değişikliği (Joint Resolutions)
  Anayasa değişikliği teklifi hem Temsilciler Meclisi hem de Senato tarafından gündeme getirilebilir. Yasa teklifi ile anayasa değişikliği teklifi arasında, her ikisi de aynı prosedüre tabi olmasına rağmen, pratikte farklılık vardır. Anayasa değişikliği teklifi Senato ve Temsilciler Meclisi'nin üçte iki çoğunluğu tarafından kabul edilirse Kongre Genel Hizmet Müdürü (Administrator of General Services) eliyle herbir eyaletin onayına sunulur. Anayasa değişikliğinin Başkan'ın onayına sunulmasına gerek yoktur. Temsilciler Meclisi tarafından sunulan anayasa değişikliği "H.J.Res." kısaltmasını takip eden dosya numarasıyla isimlendirilir.

  3.Tüzük Değişikliği (Concurrent Resolutions)
  Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'nun işleyişiyle ilgili yapılacak değişikler tüzük değişikliği teklifi ile gündeme getirilir. Temsilciler Meclisi tarafından sunulan tüzük değişikliği teklifi "H.Con.Res." kısaltmasını takip eden dosya numarasıyla isimlendirilir. Temsilciler Meclisi ve Senato'nun onayını alan tüzük değişikliği teklifleri Meclis Amiri (Clerk of the House) ve Senato Sekreteri'nin (Secretary of the Senate) imzasına sunulur. Tüzük değişikliğinin Başkan'ın onayına sunulmasına gerek yoktur.

  4.Basit Tüzük Değişikliği (Simple Resolutions)
  Temsilciler Meclisi veya Senato'dan birinin işleyişiyle ilgili yapılacak değişikler basit tüzük değişikliği teklifi ile gündeme getirilir. Temsilciler Meclisi tarafından sunulan basit tüzük değişikliği teklifi "H.Res." kısaltmasını takip eden dosya numarasıyla isimlendirilir. Basit tüzük değişikliğinin Başkan'ın onayına sunulmasına gerek yoktur.


  Temsilciler Meclisi resmi web sitesi için tıklayın.
   


Sayfayı Paylaş