Temsa, Avenue’yu dünya vitrinine çıkardı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sabancı Holding’e bağlı Temsa Global, ilk şehiriçi otobüsü Avenue’yu Almanya’nın Hannover kentindeki IAA 2008 Ticari Araç Fuarı’nda dünya vitrinine çıkardı..

  Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan, 1.5-2 yıl öncesine kadar sadece Adana’da üretim yaptıklarını hatırlatarak, "Şimdi biri Mısır’da, diğeri de Adapazarı’nda olmak üzere iki fabrikamız var. Yani son 1.5-2 yılda iki fabrikayı daha devreye sokmuş olduk. Önümüzdeki dönemde dünyanın bir başka noktasında daha üretim yapmak üzere arayışlara başladık" dedi.

  Eksiği tamamladık

  Mehmet Buldurgan, Temsa’nın 2000 yılından itibaren atağa geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Türkiye’de Mercedes, MAN gibi dünya devlerinin ağırlıklı üretim yaptığı ortamda kendimize doğru strateji çizdik. Midibüs ve şehirlerarası otobüste hem iç pazar, hem de Avrupa pazarında önemli oyuncu haline geldik. Üretim yelpazemizde bizim belediye otobüsü diye bildiğimiz, şehiriçi otobüs eksikti. Şimdi onu tamamlamış olduk. Avenue’yle birlikte hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de artık şehiriçi otobüste de önemli bir oyuncu olduğumuzu ortaya koyacağız." Mehmet Buldurgan, Temsa’nın Mitsubishi araç, Komatsu iş makineleri ve yine Mitsubishi klima olmak üzere 2000 yılındaki cirosunun 350-400 milyon dolar düzeyinde bulunduğuna dikkat çekerek, şunları anlattı: "Klima işini Sabancı Grubu’nun perakende şirketi Teknosa’ya bıraktık. Temsa’yı geçen 7-8 yılda Türkiye’nin önemli bir ticari araçlar üreticisi konumuna taşıdık. Geçen yıl 900 milyon dolar olan ciromuz bu yıl 1 milyar doları da aşacak."


  Mısır’dan sonra

  Buldurgan, 25 milyon Euro’su Mısır’daki üretim tesislerine olmak üzere son 4 yılda 100 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: "2000-2001 döneminde neredeyse dibe vurmak üzere olan Temsa’yı 7-8 yıl gibi kısa sürede global şirket haline getirdik. Global adımların gereği olarak Türkiye dışındaki ilk üretime dönük yatırımı Mısır’da gerçekleştirdik. Kamyonda eksiğimizi Adapazarı yatırımı ile tamamladık. Şimdi önümüzdeki dönemde yurtdışında bizim için yeni üretim merkezi neresi olabilir konusunda da arayışa girdik. Önümüzdeki yılın ortalarına kadar yeni yatırım noktamız netleşmiş olur."

  Fuara katılan 1548 şirketin 112’si Türkiye’den
  IAA Hannover 2008 Ticari Ara Fuarı’na toplam 1548 şirket ürünleriyle katılıyor. 45 futbol sahası büyüklüğünde, 275 bin metrekare alanda kurulu fuarda 112 Türk şirketi ürünlerini sergiliyor. Temsa, Otokar, BMC gibi ana üreticilerin yanısıra 112 şirketin büyük bölümünü yan sanayi üreticileri oluşturuyor. Türkiye, bu katılımla Almanya’dan sonra fuarda en çok şirketi boy gösteren ülke olarak öne çıkıyor.

  İlk Avenue’yu Arriva Portekiz deneyecek

  TEMSA Global’in Hannover’de vitrine çıkardığı ilk şehiriçi otobüsü Avenue’yi, İngiltere merkezli şehiriçi ulaşım devi Arriva’nın Portekiz’deki şirketi satın aldı. Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan, Arriva Portekiz’e 25 adet Avenue satışı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bundan sonra arkası gelecek. Hem Avrupa ülkelerinde, hem de Türkiye’de pazarda yerimizi alacağız. Avrupa’da yılda 24 bin, Türkiye’de 1500 dolayında otobüs satılıyor. Avrupa pazarının yarısı düzeyinde, Türkiye’de de ortalama yıllık 400 dolayında şehiriçi otobüs satışı olur" dedi. Arriva Portekiz Genel Müdürü Manuel Oliviera, "Arriva’nın filosunda toplam 16 bin otobüs var. 12 ülkede şehiriçi ulaşım faaliyeti gösteriyoruz. İlk Avenue’yu denemekten mutluluk duyacağız" diye konuştu.

  İşbirliği olursa hafif ticari araç üretiriz

  TEMSA Global CEO’su Mehmet Buldurgan, "Türkiye, hafif ticari araçta önemli üretim merkezine dönüştü. Önümüzdeki dönemde Temsa’yı bu alanda da üretimde görebilir miyiz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Eğer bu konuda bizimle işbirliğine gelmek isteyen olursa hafif ticari araç üretimine de girebiliriz. Şimdiki gündemimizde kendi başımıza hafif ticari araç üretmek yok. Adapazarı’nda yılda 7 bin 500 kamyon üretme hedefiyle yola koyulduğumuz fabrikada kapasitemiz müsait. Oradaki kapasiteyi doldurmak üzere fırsatlara bakacağız.."

  [​IMG]

  25.09.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş