Temiz Ve Düzenli Bir Çevrede Yaşama ile ilgili Haberler

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Temiz Çevre, Sağlıklı Yaşam Kampanyası

  Çubuk Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Çubuk Aile Yaşam Merkezi işbirliği ile “Temiz Çevre, Sağlıklı Yaşam” kampanyası başlatıldı.

  Kampanyaya, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Çubuk Aile Yaşam Merkezi Müdürü Ahmet Tandoğan, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Muhtarı Satılmış Bilici ve Aile Yaşam Merkezi üyeleri katıldılar.

  Kampanya hakkında bilgi veren Çubuk Aile Yaşam Merkezi Müdürü Ahmet Tandoğan, “Bireylerin yaşadıkları kentte temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri ve bu konuda gerek çocukların gerekse gençlerin bu bilince sahip olmalarını temin etmek, her bireyin yaşadığı ortamı temiz ve düzenli gördüğünde kendisinin ve başkalarının duyacağı mutluluğu paylaşmasını sağlamak amacıyla Temiz Çevre, Sağlıklı Yaşam kampanyasını başlattık” dedi.

  Ankara Bulvarı üzerinde bulunan Çubuk Aile Yaşam Merkezi önünde başlayan ’’Temiz Çevre, Sağlıklı Yaşam’’ için yürüyüş ve çöp toplama kampanyası, Çubuk Belediyesi önünde bitti. Ellerinde çevreye duyarlı olunması ile ilgili pankartlar, eldivenler ve çöp poşetleri ile yaklaşık dört bin metre yürüyen çevreci üyeler, yol boyunca da çöp topladılar. Grubu Belediye önünde elinde karanfil ile karşılayan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, “Amaçları çevre temizliğine katkıda bulunmak ve çevre bilincini faaliyetleri ile toplumun her bölümüne yerleştirmek olan bu duyarlı Aile Yaşam Merkezi üyelerimize teşekkür ederim. Topladıkları çöplerle havayı, suyu ve toprağı kurtarma yolunda önemli bir adım attıklarının bilincindeler. Daha yaşanılır bir çevre için herkese güzel örnek oluyorlar. Ben bu faaliyetinizi ve sizleri alkışlıyorum” şeklinde konuştu.

  Daha sonra meclis salonunda kampanyaya katılan üyelere meyve suyu ve simit ikram eden Başkan Özden, bu kampanyayı başlatan başta merkez Müdürü Ahmet Tandoğan ve ekibine teşekkür etti. İlçenin doğal güzelliği ve yeşilliği ile Ankara’nın en güzel ilçesi olduğunu vurgulayan Başkan Özden, “Bu güzellikleri gelecek kuşaklara en güzel şekilde emanet etmemiz gerekmektedir. Eğer biz bu güzellikleri bir şekilde bozar isek o zaman insanlarımız ve canlılar sağlıksız bir ortamda yaşarlar. Bundan sonra burada çocuklarını çöp toplarken gören veliler, artık çevre temizliği konusunda daha da duyarlı olacakları umudundayım” diye konuştu. Alıntıdır
   


 2. EjjeNNa Administrator

  Çevreye dikkatleri çekmek için Atatürk Caddesi'nde yapılan yürüyüşe, binlerce öğrenci katıldı.

  5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası kutlamaları çerçeve-sinde, Antakya'da “Çevre Kortej Yürüyüşü” yapıldı. Vali Ürgen Alanı'ndan Cumhuriyet Alanı'na kadar bando eşliğinde yapılan yürüyüşle çevre temizliğine dikkat çekilmeye çalışıldı. Protokol erkanı ve öğrencilerin yaptığı yürüyüşün ardın-dan İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çevre Koru-ma Derneği, Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

  Atatürk anıtında düzenlenen törende konuşan İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer, kendini koruma gücünden yoksun olan doğa ve çevreye karşı birey olarak herkesin sorumlu olduğunu söyledi.

  Çevre günü bir fırsattır.

  Çevre gününün, insanların çevre ile ilgili konuların, kendilerini ne denli ilgilendirdiğini göstermeleri bakımından bir fırsat olduğuna dikkat çeken Yüzer, “Sağlıklı nesiller sağlıklı ve temiz çevrede yetişir. Bunun içindir ki doğayı seven, hayvan ve bitkileri koruyan, çiçek, ağaç ve bitki yetiştiren, çevresini güzelleştirmek için çaba sarf eden duyarlı ve bilinçli bir toplum oluşturmak zorundayız. Çevreyi ve doğal değerleri korumak hepimizin görevidir. Çünkü çevre bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emanetidir. Biz bu emaneti: havası solunabilir, toprağı kullanıla-bilir, suyu içilebilir, doğal kaynakları tükenmemiş, kültürel değerleri tahrip olmamış, yaşanabilir bir dünya olarak sahiplerine teslim etme sorumluluğuyla karşı karşıyayız” dedi.

  Çevre temizliğinde herkese görev düşüyor.

  Geleceğe temiz bir dünya emanet etmek için ele ele vermemiz gerektiğini dikkat çeken Yüzer, Marka Kent olma yolunda önemli adımlar atan Hatay'ın da çevre bilinci noktasında istenen konuma gelmediğini belirterek, “Asırlarca birçok medeniyete kucak açmış dört mevsimin bir arada yaşandığı, her köşesi doğal ve kültürel zenginliklerle dolu olan ülkemizi, gelecek nesillere temiz ve mutlu bir ülke olarak bırakan neslin insanı olmak istiyorsak; doğaya, sevgi, şefkat ve içtenlikle sahip çıkmalı, sevgi barış ve huzurun hakim olduğu daha güzel bir dünya ve daha temiz bir çevre için el ele vermeliyiz. Çevre sorunlarının çözümünde; uluslararası çalışmaların yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşlarından eğitim kurumlarına, özel sektörden sivil toplum örgütlerine, medyadan bireylere kadar, toplumun tüm kesimlerinin katkısı büyük önem taşımaktadır. Bilindiği üzere ülke genelindeki 15 marka kent projesinden biri de ilimizde yürütülüyor. Marka kent olmakla amacımız, tarihi, kültürel ve doğal değerlere sahip kentimizin markalaştırılarak, yerli ve yabancı turistler için bir çekim merkezi haline getirilmesi ve İlimizde Kültür ve Turizmin canlandırılarak Marka Kültür Kenti oluşturulmasıyla birlikte, daha güçlü bir ekonomik yapıya kavuşturulmasıdır. Bu anlamda unutulmaması gereken önemli bir hususta, İlimize gelen ziyaretçilerin, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin yanında en çok aradığı, temiz ve düzenli bir şehir görme arzusudur. Bu noktada biz Hataylılara çok önemli görevler düşmekte, daha temiz bir şehrin oluşmasına katkıda bulunma zorunluluğumuz ortaya çıkmaktadır. Bu noktada arzu ettiğimiz noktada olduğumuz söylenemez. Dünya çevre günü ve-silesiyle halkımıza bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; hoşgörü ve huzurun kenti Hatay'ımızda, hepimiz daha temiz ve daha sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahibiz” açıklamasını yaptı. Alıntıdır
   

Sayfayı Paylaş