Televizyonun Dilimize Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Nysa tarafından 28 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Son yıllarda teknolojinin yaşamımızdaki yeri ve önemi her geçen gün artmaktadır. Teknolojideki hızlı gelişmeler başta televizyon olmak üzere bilgisayarları,cep telefonlarını ve tabletleri günlük yaşantının bir parçası haline getirmiştir.

  Henüz konuşmayı tam olarak bilmeyen çocuklar ya da kimlik arayışı içerisinde bulunan gençler televizyondan duyduklarını taklit etmekte, çok popüler bir dizide kullanılan saçma sapan bir sözü günlük hayatta dillerine dolamaktadırlar.

  Teknolojik aletler uygun koşullarda ve uygun sürelerde kullanıldığında eğitim ortamını zenginleştirmekte ve çocukların gelişim alanlarına olumlu katkıları olmakta, özellikle dil ve bilişsel gelişimlerini olumlu etkilemektedir. Ancak bu tür cihazların çok uzun sürelerde,adeta bir çocuk bakıcısı gibi kullanılması tam aksine çocukların dil ve konuşma gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Her evde olması sebebiyle çocukların en sık temas ettikleri cihazların başında tv gelmektedir. Peki televizyonun dil ve konuşma gelişimine etkileri nelerdir?

  Uzun süre televizyon izlemek okul öncesi dönemde çocuğun dil, konuşma ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Televizyon ile tek yönlü iletişim içinde olan çocuğun bu yüzden etrafı ile karşılıklı ve çok yönlü etkileşiminin engellenmesi, dili kullanma gereksiniminin ve göz kontağı kurma süresinin azalması, sonuç olarak konuşma gelişiminin olumsuz etkilenme olasılığı vardır. Uygun programlar uygun sürelerle izlendiğinde çocuğun dil ve diğer alanlardaki gelişimini destekleyebilir. Televizyonun sözcük dağarcını arttırma, yeni bilgiler edinmeye yönelik merak uyandırma,eğlendirici ve öğretici olma gibi dil ve konuşma gelişimi üzerinde olumlu etkileri de bulunmaktadır.

  Dil konusunda temel politikanın belirlendiği var sayılarak yayın dilinin nitelikleri şöyle belirlenebilir.

  - Doğru ve Güzel Türkçe.
  - Hedef Kitlenin Dil Düzeyine Uyumlu olmak.
  - Sözcük doğası bakımından.
  - Yabancı sözcüklerden kaçınma.
  - Terimleri kullanmada özen gösterme.
  - İki anlamlı sözcükleri dikkatli kullanma.
  - Bir seferde anlaşılır olmayı sağlama.
  - Kısa cümle.
  - Boş / gereksiz sözcüklerden arınmış olma.
  - Yalın, açık.
  - Söylenebilirliği Sağlama.

  Kaqynak: adapsikoloji, geyikli.blogcu ve Net'ten derlenmiştir.
   


Sayfayı Paylaş