Telekom ve TTNET'e rekor ceza

Konusu 'İnternet' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 15 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Rekabet Kurulu, geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında, hakim durumda bulunduğu ve fiyat sıkıştırması yoluyla Rekabet Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş'ye 12,4 milyon YTL tutarında para cezası verdi.
  Rekabet Kurulu, geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında, hakim durumda bulunduğu ve fiyat sıkıştırması yoluyla Rekabet Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş'ye 12,4 milyon YTL tutarında para cezası verdi. Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş. hakkında açtığı soruşturmaya ilişkin nihai kararı açıklayarak, kurumun internet sitesinde yayımladı.

  Kararda, 7 Mayıs 2007 tarih ve “07-38/411-M sayılı” Kurul kararı uyarınca, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş'nin geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında 4054 sayılı Kanunu ihlal edip etmediklerinin tespiti için soruşturma açıldığı hatırlatıldı.

  Buna göre, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş'den oluşan ekonomik bütünlüğün, toptan genişbant internet erişim hizmetleri pazarında ve perakende genişbant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğuna karar verildi.

  Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş'den oluşan ekonomik bütünlüğün, toptan genişbant internet erişim hizmetleri pazarındaki hakim durumunu, perakende genişbant internet hizmetleri pazarında fiyat sıkıştırması yoluyla kötüye kullandığı, bu suretle 4054 sayılı Rekabet kanununu ihlal ettiği belirleyen Kurul, kararın gerekçesinde belirlenen ilkeler çerçevesinde fiyat sıkıştırmasına yol açacak uygulamalardan kaçınılması gerektiğini kararlaştırdı.

  Kurul, kanuna aykırı uygulamaları nedeniyle, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş. ekonomik bütünlüğünün, ilgili ürün pazarındaki 2007 mali yılı sonunda oluşan toplam ciroları baz alınarak Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş'ye müteselsilen 12 milyon 394 bin 781,16 YTL idari para cezası verilmesine karar verdi.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  telekomu 2-3 yıllık karına adamlara peşkeş çekildi ne rekor cezasından bahsediliyor anlamıyorum, yinede iyi olmuş tpx
   

Sayfayı Paylaş