Telefona Rom Yüklemek ve Root Etmek

Konusu 'Android' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Rom nedir?
  Kafa karıştırmadan anlatmak gerekirse Rom kullanılabilir bellek demektir. Cihazınızın yazılımıdır. Bilgisayarınızda olduğu gibi elinizdeki akıllı telefonlarınızdada kullanılan depolama birimidir diyebiliriz. Telefonunuzun açılışında gösterilecek olan görselleri programları v.s kapsar.

  Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan kullanıcılar da Rom yükleyebilmektedir. Mesela Androidde 1.5 , 1.6 , 2.0 , 2.1 .... diye sınıflandırdığımız romlar vardır. Bu romlar arasında özellik bakımından farklar vardır. 2.1 de bulunan özellik 1.5 de bulunmamaktadır.

  2 çeşit rom vardır. Biri firmaların kullanıcılarına sunduğu orjinal Romlardır. Diğeri custom rom dediğimiz yazılımcılar tarafından paylaşım amaçlı sonradan yazılan romlardır ki bu romlar bazen orjinallerine taş çıkartacak kadar işlevsel olabiliyor ancak göz önünde bulundurmamız gereken bir durum var ki bu romlar cihazınızı garanti dışı bırakır.

  Peki Ne işe yarar bu rom?
  Söylediğim gibi telefonunuzun özelliklerini arttırır. Bir önceki sürümde yapamadıklarınızı yapabilirsiniz.

  Nasıl Rom Yüklerim?
  Forumumuzda telefonların kendi bölümlerinde anlatımlar mevcuttur.Sorun yaşarsanız yada anlamadığınız birşey olursa Android hakkında bütün sorularınız bölümüne yeni konu açarak yazabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

  Rom yüklemenin riski varmıdır?
  Elbette vardır. Bazen bu işlem sırasında telefonunuz göç edebilir yani kullanılamayacak durama gelebilir aman dikkat derim. O yüzden ince eleyip sık dokumak gerekir.

  Rom'u az çok kavradıkta Root nedir?
  Root: Android işletim sisteminde adminstratör yetkisine sahip oluyoruz. Bazılarınızın anlamadım ne diyorsunuz siz dediğinizi duyar gibiyim.Windowsta tam yetkiye sahip olmaya Adminstrator yetkisi diyoruz Linux işletim sisteminde buna root diyoruz. Telefonunuzda tam yetkiye sahip oluyorsunuz yani tam anlamıyla telefonunuza hükmede biliyorsunuz. Erişemediğiniz yerlere erişebililyorsunuz.

  Rom ile Root aynı şeyler değil karıştırmayın.

  Rom yükseltmek bazen çok kolay bir işlem gibi gözüksede acemi ve dikkatsiz kullanıcılar telefonlarına ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Bundan dolayı tekrar ediyorum çok dikkatli olun sorun soruşturun okuyun bir daha okuyun ve öyle işe koyulun!

  Bu Root işleminin ne faydası olacak ki?
  Biraz önce bahsettiğimiz gibi tam yetkiye sahip oluyorsunuz. Buda gizli olan yerlere erişebilmenizi her yere girebilmenizi değişiklik yapabilmenizi sağlıyor artık adminstrator yetkisini almış oluyorsunuz. İstemediğiniz gereksiz bulduğunuz programları kaldırabiliyor, sistem yedeğini alabiliyor, rom yükleyebiliyor ve daha nice şeyleri yapabiliyorsunuz.

  Bazı uygulamaların yanında Root gerektirir yazıyor ne anlama geliyor?
  Bu uygulamalar root etmeden çalışmıyor.Root işlemi gerektiğinde bu uygulamalar izin istiyor onaylayıp onaylamadığınızı soruyor.Kabul ederseniz uygulama artık root hakları ile işlem yapabiliyor.

  Telefonumu nasıl Root edeceğim?
  Bu işlem her telefon için aynı olmayabiliyor.Uzun ve karışık işlemler gerektirebiliyor. Nereden öğreneceksiniz.Forumumuzda Telefonların kendi bölümlerinde (galaxy s, htc desire hd gibi) root işlemleri anlatılmaktadır. Aklınıza takılan bir sorun olursa Android hakkında bütün sorularınız bölümüne yeni konu açarak yazabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.
   


Sayfayı Paylaş