Teknolojik Olarak 2011'de Bizi Neler Bekliyor?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 31 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Cep telefonu, televizyon, Facebook ve fazlası... İşte 2011'de göreceğimiz 10 yenilik...
  2010'da Apple'ın iPad'i, web'in ve mobil cihazların yönünü değiştirerek büyük bir tüketici talebi oluşmasını sağlarken, akıllı telefonlara olan taleple beraber büyük bir piyasa fırsatı meydana geldi.

  Geliştirme konusuna geldiğimizde ise HTML5 ve CSS3 hakkında oldukça fazla şey duyduk. HTML5'in ünü her geçen gün artarken artık Adobe bile Flash'ı HTML5'e dönüştüren bir araç sunuyor. Bulut teknolojileri ise giderek olgunlaşıyor ve şirketler tarafından benimseniyor.

  2011'in en önemli gelişmelerini tahmin eden Technorati ise önümüzdeki tahminlerini 10 maddelik bir liste yayınladı. İşte Technorati'nin 2011 yılı için yaptığı tahminler:

  1-) Masaüstü ve mobil tarayıcların HTML5 desteği daha iyi bir hale gelecek, dolayısıyıla HTML5 ve CSS3'ü popüler web uygulamalarında daha sık göreceğiz.

  2-) Tabletler arasındaki rekabet kızışacak. Apple, şu an tablet piyasasının yüzde 95'ine sahip çünkü piyasadaki tek gerçek oyuncu o. Dell, Samsung ve HP tabletlerde iddialı hale gelecek.</I></U>

  3-) Android daha çok pazar payına sahip olacak ve iPhone ile arayı kapatacak, ancak onu geçemeyecek. Çünkü teknoloji meraklısı olmayanların ilgisini fazla çekmiyor.

  4-) Mobil ve web platformları yaklaşmaya devam edecek. Bu iPad'le zaten başlamıştı ve Google'ın Chrome OS notebook'u ile devam edecek.

  5-) Uygulama platformlarının sayısı artacak ve akıllı telefonları, eleketronik okuma cihazları, televizyonları ve Blu-ray çalıcıları da kapsayacak.

  6-) 'Bulut'ta depoladığımız veri miktarı artacak ve akış yayımları daha çok popülariteye sahip olacak.

  7-) Sosyal ağlarda kullanıcıların etkileşimini daha kolay analiz etmeyi sağlayan yollar sunulacak.

  :cool: TV deneyimi zengileşecek. Google TV, Apple TV ve Boxee TV daha iyi bir TV deneyimi sunmak için çalışıyorlar. Bu ürünler hemen popüler bir hale gelmeyebilir ancak artık sadece teknoloji meraklılarına özel bir hizmet olarak kalmayacak. Bunun yanında 3 boyutlu televizyonlar beklendiği gibi popüler bir hal almayacak.

  9-) Cep telefonuyla ödeme sistemleri gelişecek. Yaptığınız bir alışveriş için telefonunuzu cebinizden çıkarmanız yeterli bir hale gelecek.

  10-) Foursquare, Gowalla, Loopt, My Town (Booyah), SCVNGR, Facebook Places, Google Places, Yelp ve Groupon gibi konum bazlı uygulama mağazaları gelişecek.
   


Sayfayı Paylaş