Tekirdağ Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Tekirdağ Gezilecek Yerler
  Müzeler
  Tekirdağ Müzesi: Bina ilk Cumhuriyet döneminde Vali Konağı olarak yaptırılmıştır. Müzenin bünyesinde taş eserler salonu, arkeolojik eserler salonu, etnografik eserler salonu ile eski Tekirdağ odası yer almaktadır. Bu salonlarda İ.Ö. 4500 yılı buluntularından günümüze kadar gelen kültür varlıkları teşhir edilmektedir. Ayrıca, Müzenin geniş bahçesinde açık teşhir olarak Tekirdağ ve çevre ören yerlerinde bulunmuş Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait mimari parçalar, lahitler, mezar stelleri, sunak taşları, mil taşları ile Osmanlı dönemine ait kitabeler, çeşme ve çeşme aynaları, mezar taşları sergilenmektedir.

  Adres: Ertuğrul Mah. Barbaros Cad. No:1 TEKİRDAĞ
  Tel: 0.282.2612082 Fax: 2615368
  Açılış-Kapanış Saatleri: 09.00-17.30
  Pazartesi hariç her gün açıktır.

  Namık Kemal Evi: Vatan şairimiz Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, Namık Kemal’in hatırasına Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır ve 1994 yılında hizmete girmiştir. Namık Kemal Evi; Tekirdağ mutfağı, baş odası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşya ile süslenmiş, ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir.

  Adres: Ortacami Mah.Namık Kemal Cad. No:7 TEKİRDAĞ
  Telefon: 0.282. 2629128
  Açılış-Kapanış Saatleri: 08.00-12.00 / 13.00-17.00
  Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.

  Rakoczi Müzesi: Barbaros Caddesi üzerinde eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 yılları arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II.Rakoczi Frençh’in anılarına izafeten Macar Hükümetince müze olarak düzenlenmiştir. Mülkiyeti ve içindeki zati eşyalarıyla birlikte Macar hükümetine ait olan müze 25 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır.turkeyarena.net Sergilenen eserler arasında Türk-Macar ilişkilerini ve iki ulusun halk sanatlarındaki beraberliklerini simgeleyen eserler ile Rakoczi’nin şahsi ve ailesine ait eşyalar yer almaktadır.

  Adres : Ertuğrul Mah.Barbaros Cad. Hikmet Çevik Sokak No:21 TEKİRDAĞ
  Tel: (0.282) 263 85 77
  Açılış-Kapanış Saatleri: 09.00-12.00 / 13.00-17.00
  Pazartesi hariç her gün açık ve fotoğraf çekmek yasaktır.

  Kamping ve Plajlar
  Topağaç Kamping: Tekirdağ-Kumbağ karayolu üzerinde olup, il merkezine 5 km.uzaklıktadır. 40 çadır yeri kapasitesine sahiptir.

  Dallas Kamping: Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde, Yeniçiftlik beldesi sahilindedir. 40 çadır yeri kapasiteli olup, il merkezine 27 km. uzaklıktadır.

  Kumbağ Kamping: Kumbağ beldesi içindedir. 80 çadır yeri kapasitelidir. İl merkezine 14 km. uzaklıktadır.

  Bağtur Kamping: Kumbağ beldesi ova mevkii, Mermer Sitesi yanı, sahil boyu, no:30 adresinde bulunmaktadır. 40 çadır yeri kapasitesine sahip olup, ayrıca 80 araçlık park yeri WC., duş yeme-içme gibi üniteleri mevcuttur.

  Dalçık Kamping: Tekirdağ-İstanbul Karayolu üzerinde, Yeniçiftlik beldesi sahilindedir. 40 çadır yeri kapasiteli olup, il merkezine 25 km.uzaklıktadır.

  Gülay Kamping: Tekirdağ-İstanbul Karayolu üzerinde, Yeniçiftlik beldesi sahilindedir. 40 çadır yeri kapasiteli olup, il merkezine 25 km. uzaklıktadır.

  Kastro Kamping: İlimiz Saray ilçesine 32 km.uzaklıktadır. Karadeniz sahilinde Çamlıkoy mevkiinde olup, 120 çadır yeri kapasitelidir.

  Uçmakdere Kamping: İlimiz Şarköy ilçesi, Hoşköy beldesine bağlı Uçmakdere köyünde olup, 40 çadır yeri kapasitelidir.

  Alkaya Plajı: Tekirdağ-İstanbul Karayolu üzerinde olup, şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. Dereağzı mevkiinde bulunan bu plajda restorant, büfe ve WC. gibi üniteler mevcut olup, ayrıca 50 çadır yeri kapasiteli ve 50 araçlık otoparkı mevcuttur.

  Dereağzı Plajı: Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde olup, şehir merkezine 3 km. uzaklıktadır. Kabin, büfe, restorant ve WC. gibi üniteleri mevcuttur.

  Değirmenaltı Plajı: Tekirdağ-İstanbul Karayolu üzerinde olup, şehir merkezine 6 km. uzaklıktadır.

  Çorlu Belediye Plajı: Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde olup, Merkez ilçeye 20 km.uzaklıktadır.

  Şarköy Belediye Plajı: Şarköy ilçesindedir. Plajın bitişiğinde çok sayıda çay bahçesi, pansiyon ve motel bulunmaktadır.

  Çamlıkoy (Kastro) Doğal Plajı: Saray ilçesine 32 km. uzaklıkta olup, karadeniz kıyısında doğal bir plajdır.

  Mesire Yerleri
  Atatürk Orman Korusu: Tekirdağ-İstanbul Karayolu üzerinde olup,il merkezine 6 km. uzaklıktadır.

  Kumbağ Ormaniçi Dinlenme Tesisleri: Tekirdağ-Şarköy kıyı bandındadır. İl merkezine 15 km. uzaklıktadır.

  Çorlu orman Korusu: Atatürk Orman Korusu: İstanbul-Edirne (D-100) Karayolu üzerinde olup, Çorlu ilçe merkezine 8 km. uzaklıktadır.

  Laladere Mesire Yeri: Saray ilçesine bağlı Güngörmez Köyü hudutları içindedir. Saray ilçesine 13 km. uzaklıktadır. Saray Kıyıköy Karayolu üzerinde olup, ormanlıktır.

  Çamlıkoy Ormaniçi Dinlenme Tesisleri: Karadeniz kıyısında olup, Saray ilçesine 32 km. uzaklıktadır.
   


Sayfayı Paylaş