Tayt Kadınlara Kilo Aldırıyor!

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 29 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Seda Sayan: Tayt giyen kadın kilo alıyor

  Seda Sayan Türk kadınının şişmanlamasının nedenini tayta bağladı ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

  [​IMG]

  Sayan, programında şöyle konuştu: "Türk kadınının bu kadar şişmanlamasının sebebi tayttır. Ne zaman ki tayt moda oldu; kadınlarımız göbeğe, kalçaya büründü. Çünkü tayt esnediği için kadınlar kilo aldıklarını fark etmiyor. Oysa kumaş pantolon öyle mi? Düğmesi kopar, fermuar kavuşmaz, böylece hemen alarm verir. Bence zayıflamak istiyorsanız, taytlara veda edin."

  Ünlü modacılar ve diyetisyenler ise bu konuda ortak bir görüşe varamadı. Kimi rahat kıyafetlerin kilo algısında sorun yaratabileceğini belirtirken, kimi de bu düşüncenin mantıksız olduğunu belirtti. İşte ünlü modacı ve diyetisyenlerin yorumları;

  [​IMG]

  Cengiz Abazoğlu/Modacı: "Tespit doğru.. Likralı malzemelerden yapılan kıyafetler giyildiğinde, kişi bir beden büyüse bile anlamayabilir. Pratik olarak görülen bu kıyafetler aslında oldukça tehlikeli. Kadınlar taytı uzun tuniklerle kombinledikleri için, kusurlarını da çok fazla görmüyor olabilirler. Tayt giyenlere tavsiyem; kilonuzu kontrol altında tutun ve haftada bir kez tartılın."

  Gizem Tutar/Diyetisyen ve Yaşam koçu
  : "Genellikle kadınlar likralı kıyafetler yüzünden ne kadar kilo alıp verdiklerini anlamıyor. Ben ne çok dar ne de çok bol giyinmelerini öneriyorum. Çok dar giyindiklerinde dolaşım bozukluğu olduğu için selülit riski artıyor. Ama kendi bedenlerinden bir beden küçük kıyafet aldıklarında, kilo verme motivasyonları artıyor. Likralı kıyafetler ise algıda sorun yaratabilir."

  Bahar Korçan/Modacı: "Bir insanın kilo alıp vermesini modanın bir parçasına bağlamak çok komik. Bir kıyafetin kilo aldırması ya da verdirmesi gibi bir şey olamaz. Bir kadın kafasına koyduysa zaten kilo verir. Tayt giymek buna engel değildir. Bütün kadınlar zayıf olmalı gibi bir algı yaratmak da yanlış."

  Gülşah Saraçoğlu/Modacı: "Modacı ve aynı zamanda bir kadın olarak bu görüşe katılmıyorum. 85 kilodan 60 kiloya düştüğüm dönemde hep sıkı ve toplayan taytlar giydim. Bu sayede de forma kavuştum. Ama burada önemli olan; doğru, sıkı ve bedeni toplayan taytı bulmak. Kadınlar bu taytları kullanmayı tercih etmeli. Üzerine de kısa, belde bir tişört giymek yerine uzun tunikler giymeliler."
   


Sayfayı Paylaş