Tayga Ormanlarında Yaşayan Hayvanlar

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tayga Ormanlarında Hangi Hayvanlar Yaşar

  Tayga ormanları, kutup dairelerine yakın sert karasal iklim bölgelerinin iğne yapraklı ağaçlardan oluşan doğal bitki örtüsüdür.

  Bu ormanların görüldüğü yerlerde en fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşmektedir.

  Yıllık yağış miktarı 500 mm civarındadır. Tayga orm&nlarındaki ağaçların yaprakları, düşük sıcaklığa ve uzun süren kuraklığa uyum sağlaması için iğne biçimindedir (kozalaklı çam). Çam, köknar ve ladin tayga ormanlarının tipik ağaçlarıdır.

  Sibirya, Kanada ve İskandinav yarımadasının kuzey kesimlerinde kesintisiz bir kuşak oluşturan tayga ormanları Dünya tomruk ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır.

  Deniz etkisinden uzak kara içlerinde ve ılıman kuşak karalarının doğu kıyılarında (soğuk su akıntısından dolayı) görülür. Orta ve doğu Avrupa Asya’nın kuzeyi (Sibirya) Kanada ve ABD nin kuzeyinde görülür.

  Tayga, bir sürü büyük olan Otoburlara, Memelilere ve daha küçük olan Kemiriciler gibi hayvanlara ev sahipliği yapar. Kuzey Kanada Boreale ormanlarında bir sürü nesli tükenme tehlikesi olan ormanda yaşayan Ren geyiği (Rangifer tarandus), Kutup ayısı (Ursus maritimus), Kuzey Amerika boz ayısı (Ursus arctos horribilis) ve herşeyi yiyen (Gulo gulo) gibi yabani hayvanlar görülür. Ancak, yırtıcı, yağmacı kuşlar (baykuş ve kartal gibi) ve diğer daha küçük etobur hayvanlardan, tilki ve gelincik gibileri de kemiriciler'den beslenir.
   


Sayfayı Paylaş