Tatlı Su Sazan Avlama Teknikleri

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Tatlı Su Sazan Avlama ve Yakalama Teknikleri

  Sazan bence Turna ile birlikte tatlı suyun eti en lezzetli balıklarıdır. Ekonomik değerinin de olması yüzünden yapılan bilinçsiz ağ ve olta avcılığı artık bu balığında neslinin yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenden ötürüdür ki amatör balıkçılar eskisi kadar verimli avlar yaşayamıyorlar.

  Sağlam bir kamış seçtikten sonra kullanacağınız iğne 9284 kalite 6 veya 7 numaradan 1/0 numaraya kadar çıkabilir. Oltanız basit sadece iğne ve fırdöndüden oluşmaktadır, hatta ağırlık dahi gerekmeyip emici ve yutucu balık olduğundan yemlerin iri hamur, kurt, haşlanmış patates, mısır, buğday ve et olarak seçilip oltaya geldiğinde boşluk verip yemi rahat yutmasını sağlayıp ondan sonra sertçe çekip iğne iyice saplanınca karaya almaya bakınız, ağız yapısı sağlam olduğundan çekerken ağız yırtılır diye kokmanıza gerek yoktur. Esas olan karaya çekene kadar sizi çok zorlayacağıdır.

  Yem Seçimi: Sazan avında oltayı yemleyip suya göndermeden bir süre önce olta atılacak bölge mutlaka yemlenmelidir. Bu yemleme için mısır ve çeşitli tahıllar kullanabilirsiniz. Bu konuyu biraz daha detaylandıralım;

  Mısır ve tahıllar: Kuru mısır, kırık buğday, darı, keten tohumu. Mısır ve diğer tahılları büyük ve derin bi kapta nemlendirerek birbirine karıştırıp 2-3 gün bekletip avlanılacak bölgeye belirlenen kerterize (noktaya) bot veya kamış yardımı ile atılır.

  Aromalı hamur: Beyaz un, mısır unu, soya unu, yumurta, vanilya ve meyve esansları kullanılarak elde edilir ve yemleme olarak kullanıldığı gibi iğneye de takılarak kullanılır.

  Oltaya takılacak yemler balığın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Bu konu hem daha önce avlanmış oltacılarla hem de balığın beslenme alanını destekleyen unsurlarla alakalıdır. Şayet bir bölge doğal yoldan tahıl ile yemlenmiş ise bu durumda solucan türü yemler ile sazan yakalamak biraz zor olacaktır. Bu sebepten ötürü av yapacağınız alan ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ancak bazı yemler vardır ki içerisinde barındırdığı tat ve kokular sayesinde balığı daha çabuk cezbedebilir. Bunların en önemlisi olan ve ülkemizde de yavaş yavaş gelişmekte olan Boili, modern sazan avcılığının vazgeçilmez yemidir. Çeşitli boy , renk ve aromalı olarak bulunur ve hem yemlemede kullanılır hem de iğneye takılır. Boilinin yüzen ve batan olmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

  Diğer önemli yemlerden olan küspenin ise mısır küspesi ve gündöndü küspesi olarak iki çeşidi vardır. Genelde mısır küspesi kullanılır. Solucan gibi canlı yemler ise akış alanı dar olan akarsu veya sazlık bölgelerde şamandıralı olta ile kullanırsa verimli olabilir.

  Yer Seçimi: Sazan avcılığında göllerde ve barajlarda avlanılırken arazinin yapısına göre fazla derin olmayan burun ve koy ağızları seçilir. Akarsularda ise akıntının daha sakin olduğu noktalar seçilir. Ancak balığın klasik olarak yemlendiği bilinen bir kaç bölge vardır ve bu alanlar öncelikli olarak denenmelidir. Şayet alana hakimseniz bildiğiniz bölgeye oltanızı atmanız mantıklı fakat yabancı bir avlakta bakmanız gereken ilk ağaç kökleri ve sazlıklardır.

  İstanbul'da çok az bölge kalmıştır ve bilinen başlıca yerler Değirmenköy göleti, Büyükçekmece de çok kısıtlı bir alan, Tayakadın göleti ve Akpınar çevresinde bulunan göletlerdir. Anadolu ve Ege bölgemizde de pek çok gölde bulunduğu bilinir ancak bilinçsiz avlanma ne yazık ki her yerde kendini göstermiştir.

  Bununla birlikte sazanın kuytu ve sakin alanları sevdiğini düşünürsek dalları suya yakın olan ağaçlarında av için verimli bölgeler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu ağaçların tohumları sazan için beslenme kaynağı anl***** geldiği için mekan olarak biraz daha avantajlı bölgeler olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken en önemli konu balığın veriminin daha çok mekandaki sessizlik olduğudur. Tatlı su balıklarının bir çoğu gibi sazanda gürültüden hoşlanmaz.

  Olta ve Yemin Hazırlanması: Küspeli takım idamlık dediğimiz düğümle bağlanır ve oltada 4 ila 6 adet iğne bulunur. İğnelere avlanılan bölgeye göre mısır, solucan, meyve kurusu yada boş bırakılarak kullanılır. İğne ise 3-4-5 numara (balığın büyüklüğüne göre) kahverengi tatlı su iğnelerinden seçilmelidir. Misina kalınlığı mümkün olduğunca ince olmalı ve sağlamlığına güvenilen bir markadan seçilmelidir.

  Yukarıda bahsi geçen yemleme hamurlarını kullanmak için ise kimi zaman yaylı takımlar kullanabilirsiniz. Hamur yay görünmeyecek şekilde sıkılır ve iğneler bölgeye göre mısır, solucan veya herhangi bir şey takmadan kullanılır. İğne ve misina konusu küspeli takımdaki gibidir.

  Boilinin ise çeşitli boyları olduğu için boilinin büyüklüğüne göre değişik boylarda iğne kullanabilirsiniz fakat boili ile avcılıkta her olta için tek iğne kullanılır. Yüzen boili de özel iğneler bağlanır.,

  Sazan için kullanılacak kamış 3,5-4 metre uzunluğunda ve orta sertlikte olursa hem avcıyı yormaz, hem de balığın oltadaki aksiyonunun avcıya yaşatacağı heyecanı arttırır. Geçmişte zil, çıngırak gibi balık vuruşunu belli eden araçlar kullanılırken artık sportif avcıların bir çoğu bu işi alarmlı kamış sehpaları ile yapmaktadır. Bu sehpalar ayrıca kamış ve makaralarınızın ömrünün de uzamasını sağlar. Son olarak yanınızda mutlaka kepçe bulundurmalısınız.

  İpuçları:
  • Bulunduğunuz bölgede sessizlik kuralına uyun ve ateş yakmayın.
  • Olta atıldıktan sonra makaranızın kalamasını boş bırakın. Bu sazanın yemi ağzına aldıktan sonra huylanmadan bir kaç metre kadar uzaklaşmasını sağlar. Aksi halde ürkecek ve çok çabuk bir şekilde yemi kusacaktır.
  • Kullanacağınız misina kalınlığının 0,30 mm yi geçmemesine özen gösterin. Bu şekilde avcı bir takıma sahip olursunuz ve balığa şans verirsiniz.
  • Gideceğiniz göl yada akarsu hakkında ön araştırma yapmanız her zaman menfaatinizedir.
   


Sayfayı Paylaş