Tatile çıkmadan önce aracınıza bakım yaptırdınız mı?

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yaz denince ilk akla gelen aşırı sıcaklar ve tatil gelir. Bavullar hazırlanıp yola çıkılır. Peki kaçımız yola çıkmadan önce aracın detaylı kontrollerini yapar?

  Yaz tatiline aracınızla çıktığınızda normal şehir trafiğinden daha farklı durumlara maruz kalabilirsiniz. Öncelikle uzun yolda servis noktası bulmakta zorluk çekebilir, hatta bulamayabilirsiniz. Bu durumda aracınızın lastikleri ve motor aksamı çok zor şartlarda altında çalışabilir. Aracınızın motor aksamını, lastiklerini ve mekanik kontrollerini uzmanlar tarafından yaptırmanızda fayda var.

  MOTOR: Motorun kayış aksamı, çalıştırmayı sağlayacak akümüz, hortum bağlantıları, belli yağ kaçakları yada yakıt kaçakları gibi kontrolleri özellikle yaptırmamızda fayda var.
  Seyahat esnasında kontrol etmemiz gereken çok önemli başka bir nokta ise fren sistemimiz, süspansiyon yani amortisör rot kolumuz, direksiyon aksamımız, tekerleklerin bağlı olduğu aksamları mutlak süretle kontrollerden geçirmemiz gerekiyor. Yine aracın frenlerini motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını yetkili servise kontrol ettirmenizde fayda var.

  [​IMG]

  Motor yağı seviyesini nasıl kontrol ederiz?

  Motor yağını kontrol etmek için öncelikle yağ çubuğunu bulmamız gerekiyor. Araçlarda genelde bu çubuk bir halka şeklindedir ve sarı renktedir. Doğru ölçümleme için aracı belli bir süre rolantide çalıştırdıktan sonra aracı motorunu durdurmamız gerekmektedir. Ardından sarı renkteki yağ çubuğunu yuvasından çekeriz ve bu çubuğun en altında ve en üstünde olmak üzere iki adet çizgi mevcuttur. Bunlar en düşük ve en yüksek değerleri görmemizi sağlar. Motor yağının olması gereken seviyesi bu iki çizginin ortasıdır. Baktığınızda motor yağının seviyesi düşükse aracınıza uygun yağı koymanız gerekmektedir. Aldığınız sonuçtan emin olmak için motor yağı çubuğunu temizledikten sonra tekrar ölçümlemenizde fayda var.

  Hangi sıklıkta temizlenmelidir?

  Genel olarka bilinen 5.000-7.000 ve 10,000 km'deki yağ değiştirme değerleri her zaman gerçeği yansıtmaz. Farklı model araçlarda yada farklı kategorideki araçlarda bu değerler farklılık gösterebilir. Bu konudaki en sağlıklı bilgiye aracın tüketiciler için hazırladığı el kitapçığından ulaşabilirsiniz. Bu kitapçıklarda ya kilometre verilmiştir yada yıl belirtilmiştir. Burda verilen rakamlara uygun yağ değiştirmek çok önemlidir. Aksi takdirde aracınızın performansı düşebilir hatta aşınmadan, sürtünmeden ötürü hesapta olmayan parça deformasyonları yaşayabilirsiniz.

  HAVA FİLTRESİ: Az benzinle çok kilometre yapmak için hava filtresinin temiz olması gerekmektedir. Hava filtresi ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olmasından dolayı uzun yolculuklar sonrasında mutlaka temizlenmesi veya eskimişse yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değiştirilmesi zamana bağlı değildir. Buna göre hava filtresi haftada bir yada ayda bir yada yolun durumuna bağlı olarak 10.000 kilometrede bir değiştirilir.

  [​IMG]

  FRENLER: Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden biri olan fren bakımında dikkat edilmesi gereken koşullar şunlardır. Hidrolik seviyesi depo ağzından 1,5 santimetre aşağı seviyesi olarak baz alınmalıdır. Eğer bu seviye altında bir görünüm var ise depo ağzından itibaren olan 1,5 santimetre aşağısına kadar hidrolik ilavesi yapınız. Ayrıca frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gereklidir.

  [​IMG]

  LASTİKLER: Uzun yola çıkarken ilk olarak lastiklerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizi de kontrol etmeniz yolda karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı hazır olmanızda etkili olur. Lastik kontrolünde dikkat edecekleriniz lastiğinizin havası, basıncı ve diş derinlikleridir.Lastiklerimizin durumu tabiki uzun yolda çok daha önemli. Uzun yolda çok yüksek hızlara çıkabiliyoruz yada aniden durmamızı gerektiren durumlara maruz kalıyoruz. Lastik basıncının mutlaka kontrol ettirilmesi gerekir. Lastiklerin yanı sıra, lastik değiştirmek zorunda kalacağımız durumlarda fener,bijon başı, bijon anahtarı, kriko gibi gerekli ekipmanları eksiksiz ve çalışır bir şekilde yanımızda bulundurmamızda fayda var. Uzun zamandır lastik değiştirmemiş olabilirsiniz yada daha önce hiç lastik değiştirmemiş olabilirsiniz. Bunun için uzun yola çıkarken gideceğimiz servis noktasında lastik değişimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  [​IMG]

  FARLAR: Aracınızda mutlaka yedek ampül bulunması gerekmektedir. Olası bir aksilik yaşanması durumunda görüş mesafesinde düşüş yaşanacağı için yanınıza alacağınız ampül işinize yarayabilir.

  [​IMG]

  SİLECEKLER: Sadece kışın kullandığımız silecekler, uzun yolda yazın ön cama yapışan sinek yada benzeri böceklerin temizlenmesinde kullanabilirsiniz. Bunun için daha önceden silecek suyunun içine kattığınız cam suyu antifrizleri yada deterjanlar temizlik esnasında işinize yarayabilir. Tatile gidiyorsanız mutlaka yanınızda torpido için güneşliğin bulunmasında büyük fayda var.

  [​IMG]

  ARAÇ TEMİZLİĞİ: Tatil süresince genellikle otomobillerin temizliklerine gerekli olan önem gösterilmez. Isınmış asfalttan kopan parçalar mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırır. Bu nedenden dolayı aracınızın kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Hatta bu konulardaki hassasiyetinize göre araca boya koruma yapan servislere götürerek gerekli koruma uygulamalarını yaptırabilirsiniz.

  [​IMG]

  Evren KOTOĞLU
  05.08.2009, Çarşamba
   


 2. pult Well-Known Member

  OrKuN
  çok güzel olmuş konu hocam teşekkürler,bende dün gece 300 km çok bozuk bir yoldan geldim yola çıkmadan evvel hiç bir şeyine bakmadım açıkcası hatırlatmış oldun daha dikkatli olmalıyım bundan sonra,şu an araç 13800km'de 3. bakımı için servise götüreceğim.
   

Sayfayı Paylaş