Tata Türkiye: Nano'nun üretimi yapılacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Tata Türkiye Distribütörü İsotlar Grup, Hindistan'da "Halkın otomobili" unvanı ile anılan Nano'nun üretiminin yapılacağını duyurdu.


  İsotlar'dan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında Nano'nun üretim süreci ile ilgili haberler yer aldığı hatırlatılarak, Tata'nın Türkiye distribütörü ve partneri olarak, konuya açıklık getirmek adına bir açıklama yapma zorunluluğu doğduğu kaydedildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
  "Bilindiği gibi Nano projesi, dar gelirli insanların da otomobil sahibi olabilmeleri için geliştirilmiş, kar merkezli olmayan bir proje. Bu nedenle de Hindistan'da 'Halkın otomobili' unvanı ile anılıyor. Ayrıca Nano, yaklaşık 4 senelik uzun bir süreç ve yüzlerce milyon dolarlık büyük bir yatırım içerisinde geliştirilen bir proje.

  Bu süreç içerisinde bir yandan mühendisler ve uzmanlar Tata Motors'un Ar-Ge Merkezinde dünyanın en ucuz otomobilini geliştirirken, diğer yandan Hindistan'ın Batı Bengal Eyaleti'nde Singur'da tahsis edilen arazi üzerine fabrika kurulmuştur. Bu uzun ve yoğun çalışmalar sonucunda bugün Nano projesi, seri üretim aşamasına gelmiştir. Yaklaşık 4 yıllık proje sürecine karşın tam da seri üretim aşamasında bu tepkilerin ortaya çıkmasına dikkat etmek gerekmektedir. Sonuçta bu tepkiler, projenin aksamasına yol açmaktadır. Nano projesine ticari yaklaşımdan ziyade 'Hindistan'daki dar gelirli halkın güvenli yolculuk edebilecekleri bir otomobil sahibi olmaları' amacıyla yola çıkan, bu uğurda yüzlerce milyon dolarlık büyük yatırımlar gerçekleştiren, uzun ve yoğun bir çalışma sonucu projeyi hayata geçiren Tata Motors'un, tam da seri üretim aşamasında ortaya çıkan bu protestolara / eylemlere kırılması / tepki göstermesi de gayet doğaldır. Sonuçta bu eylemler, projede önemli aksaklıklara yol açmıştır. Tata Motors sözcüsü Sureş Rangaracan'ın açıklamaları da bu tepkinin net bir şekilde ortaya konmasıdır.

  Ancak, Nano projesi; oldukça büyük yatırımla, uzun ve yoğun bir çalışma ile ortaya çıkan, dünya otomotiv sektöründe devrim yaratan oldukça önemli bir proje. Doğal olarak ortaya çıkan böylesine bir problem ise bir şekilde giderilecektir. Nano'nun üretimi için çeşitli alternatif opsiyonlar üzerinde çalışılmaktadır, ancak ne şekilde olursa olsun problem ve Tata Nano dar gelirli insanların otomobili olacaktır."

  [​IMG]


  10.09.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş