Tasarrufla İlgili Atasözleri

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 7 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Tasarruf üzerine söylenmiş atasözleri

  Ak akçe kara gün içindir: İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmesi için paraya ihtiyaçları vardır. Helal yolla kazanılan paranın bir kısmını yastık altında saklayarak zor ve kötü günlerimize bizi refaha ulaştıracak yardımcımız olacaktır. Para biriktirme alışkanlığı oldukça önemlidir.

  Güvenme varlığa, düşersin darlığa: Varlığa sahip olmamız asla bitmeyecek anlamına gelmez. Paramız olsa dahi elbet bir gün biteceğinden para kazanmanın yollarını kendimize meslek haline getirmeliyiz.

  Sakla samanı gelir zamanı: Sahip olduklarınızı saklamalı, elbet bir gün ihtiyacımız olduğu zaman kullanacağızdır. Aldıklarımızı atarsak lazım olduğundan para vererek almamız gerekecektir.

  Ayağını yorganına göre uzat: Kazandığımız paranın hesabını bilerek gerektiğinden fazla harcama yaparak borçlanmamız gerekmektedir. Elimizdekiler ile ihtiyaçlarımızı gidermeliyiz.

  İşten artmaz dişten artar: Tasarruf için paramızı gereksiz yere harcamamalıyız. Yemeğe harcayacağımız parayı azaltarak para birikimi yapıp tasarruf yapmış olabiliriz.

  Damlaya damlaya göl olur: Paramızı biriktirmek istiyorsak büyük küçük fark etmeden kenara koyacağımız en ufak para bile birikerek bir gün çok büyük paralara ulaşabilir. Para biriktirmek için yüklü paraya ihtiyacımız yoktur.

  Altını saklamak değil, kuruşu saklamak önemli: Para biriktirmekte büyük meblağları bir yerde tutmak değil de, kuruşu biriktirmemiz durumunda tasarruf yapmış oluruz.

  Dişinden tırnağından arttırmak: Para biriktirmek için gerek yemeğimizden gerekte harcamalarımızdan tasarruf yapmalıyız.
   


Sayfayı Paylaş