Taş Kürenin Diğer Adı Nedir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 12 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Taş Kürenin Diğer ismi Nedir
  Taş Kürenin Diğer Adı Nedir, Taş Kürenin tüm adları, Taş Kürenin Diğer Adı Nedir acaba, Taş Kürenin Diğer Adlari nedir, taş küre adları, Taş Kürenin Diğer Adları hakkında

  Taşküre - Litosfer
  Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir. Taşküre tabakası dünyanın en dıştaki tabakası olduğu için çevremizde gördüğümüz taş, toprak ve kayalar bu tabakanın bileşenleridir. Dolayısıyla üzerinde evler yaptığımız, bahçelerde bitkiler yetiştirdiğimiz tabaka taş kure tabakasıdır.

  Kimyasal ve minerolojik bakımdan iki kayaç grubundan oluşmuştur. Granit, kumtaşı ve kireçtaşı gibi alüminyum oksit silisyum oksit yönünden zengin kayaçlar birinci grubu, demir oksit ve magnezyum oksit yönünden zengin bazalt cinsinden kayaçlar ise ikinci grubu oluşturur. Karasal nitelikli yer kabuğunda her ikiside bulunurken, okyanus altında ise sadece ikinci grup kayaçlar vardır. Bu nedenle günümüz yer bilimlerinde yer kabuğu “okyanusal” ve “kıtasal” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Si ve al yönünden zengin olduğu için (Taş Küre -Litosfer’e) “SiAl” de denmektedir.
   


Sayfayı Paylaş