Taş Hastalığı Nedir, Taş Hastalığı Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Taş Hastalığı Nedir, Taş Hastalığı Belirtileri
  Böbrek taşı erkeklerde kadınlara oranla en az üç kat daha yaygın olarak görülmektedir.

  Üriner sistem taş hastalığı, üriner sistemi etkileyen patolojik bir durumdur. Böbrek taşları olağan koşullarda idrarda çözünmüş maddelerin çökelerek sert birikinti parçacıkları oluşturmasıyla ortaya çıkar. Taşın oluşma nedeni idrar yoğunluğunun artması ya da çözünmüş maddelerin idrarda aşırı miktarda bulunmasıdır.

  Sebebi bugün bile tam olarak aydınlatılamamıştır. Taş hastalığı tek bir nedenle değil, çok sayıda, karmaşık ve birbiriyle ilişkili bir çok faktörün beraberce meydana getirdiği olaylar sonucunda oluşmaktadır. Böbrek taşları sayılarına, bulundukları yerlere ve kimyasal yapılarına göre sınıflandırılmaktadır.

  Böbrek taşı erkeklerde kadınlara oranla en az üç kat daha yaygın olarak görülmektedir. Yetişkin erkeklerde ömür boyu taş (turkeyarena.com) oluşma riski yüzde 20 civarındadır. Bu oran bayanlarda yüzde 5 ile 10 arasındadır. Taş hastalarında tekrarlama oranı ilk taş oluşumundan itibaren 5 yıllık bir süre içinde yüzde 50den yüksek olarak rapor edilmiştir. Taş oluşumunda beslenme ve genetik faktörlerin de rolü vardır.

  Belirtileri
  Ağrı, kanlı idrar yapma, ateş, bulantı ve kusma taş hastalığının belirtileri arasında sayılabilir.

  Taş hastalıklarına bağlı komplikasyonlar: Böbrek havuzu ve çanaklarda genişleme (hidronefroz) ile böbrek iltihabı (piyelonefrit) başlıcalarıdır.
   


Sayfayı Paylaş