Tarsus Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 16 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Tarsus Gezilecek Yerler
  Altından Geçme (Roma Hamamı) Kentin merkezinde anıtsal antik bir yapı kalıntısı olarak göze çarpar. Tuğladan örülü, altından motorlu araçların da geçebileceği büyük kemer ve hamam duvarlarının bir kısmı, 19.yüzyıla ait konutların içinde kalmıştır. Bu kalıntılar, Roma döneminde kente teraziler ve kemerlerle su getirilmesinden sonra inşa edilen hamam kalıntısına aittir.

  Jüstinianus Köprüsü (Baç Köprüsü) Adana Ankara karayolunun Tarsus girişinde ve kuzeyinde bulunan bu üç gözlü köprü, Bizans imparatoru Jüstinianus tarafından Tarsus Çayı üzerinde inşa ettirilmiştir. Eski dönemlerde köprü geçişinden para alınması nedeniyle, bu köprüye vergi anlmına gelen “Baç” adı verilmiştir.

  Bilali Habeşi Mescidi: Arap ordularının Tarsus’u fethi sırasında Hazreti Peygamberin müezzini olan Bilali Habeşi, şimdiki mescidin bulunduğu yerde ezan okuyup namaz kıldırmıştır. Kutsal sayılan bu yerde mescit ve kuyu yaptırılmıştır.

  Eshabı Kehf (Yedi Uyurlar) Mağarası: Tarsus’un 12 km kuzeyinde bulunan Eshabı Kehf mağarası, Hristiyan ve Müslümanlarca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilir. Mağara dört köşe olarak kayadan yulmuştur ve 15-20 basamakla girilir.
   


 2. GamZe Moderator

  Eski Cami St.Paulus Kilisesi: Çarşıbaşındaki kilisenin 1102 yılında St.Paulus Katedrali olarak yapıldığı söylenmektedir. Roma sitilinde kalın ve yüksek duvarları, iç kısmı geniş, dışa bakan tarafı dar, derin pencereleri ve kalın sütunları ile dikkat çekicidir. 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından onarılarak camiye çevrilmiştir.

  Eski Hamam: Yeni Vakıf Işhanı’nın yanında, Roma döneminden kalma bir hamamdır. Altından Geçme’nin uzantısı, Eski Hamam olduğu yere kadar uzanır. Kapının yanındaki kitabede H. 1290, M. 1873 yılında onarım gördüğü yazılıdır.

  Efsanevi Yılanlar Padişahı Şahmeran’ın burada kesildiğine ve kanının bu hamamın duvarlarına sıçradığına inanıldığından “Şahmeran Hamamı” da denilmektedir.

  Beyaz Çarşı (Kırk Kaşık) Ulu Cami’nin batısında bulunan 1579 yılında Ramazanoğlu ibrahim Bey tarafından Ulu Cami ile birlikte yaptırılmıştır. Ulu Cami’nin doğusunda yer almaktadır, imarethane olarak uzun yıllar kullanılmıştır. 1954 yılında restore edilerek çarşı haline getirilmiştir.

  Kleopatra Kapısı (Deniz Kapısı) Tarsuslu yerli halkın “Kancık Kapı” olarak adlandırdığı Kleopatra Kapısı ayakta kalan tek antik kent kapısıdır. Bizans döneminde inşa edilen kent surlarının Dağ kapısı, Adana kapısı ve Deniz kapısı bulunuyordu.

  Kubat Paşa Medresesi: 1557 yılında Kubat Paşa tarafından kesme taştan yaptırılmıştır. Batısında, dışataşkın bir giriş portali vardır.

  St. Paul us Kuyusu: St.Paulus MS 3 yılında Tarsus’da doğmuş ve babasının mesleği olan çadır bezidokumacılığı yapmıştır.

  Şahmeran Söylencesi: Bugün kentin merkezinde heykeli bulunan şahmeran, yılan gövdeli, erkek başlı biryaratık olarak bilinir. Efsaneye göre, Misis’de oturan ve yılanların kralı olarak kabul edilen Şahmeran, o zamanki Tarsus Kralf nın kızına aşık olmuş. Güzel Prenses, Eski Hamam da yıkanırken Şahmeran hamamın üstüne çıkıp kubbe deliğinden gizliceonun yıkanışını seyredermiş, bir defasında yine seyrederken hamamın içine düşmüşve o zaman Prensesin koruyucuları Şahmeran’ın başını keserek onu öldürmüşler. Bugün hamamın iç duvarlarındaki kırmızı lekelerin, Şahmeran’ın vücudundan fışkıran kanlar olduğuna inanılmaktadır.

  Tarsus Şelalesi: Kentin 3 km kuzeyinde bulunan Tarsus Çayı üzerindedir. Çay buradan 3 ila 5 m’lik yüksekliklerden dökülerek şelaleyi oluşturur. Romalılar döneminde çay kentin ortasından geçmekte, şelalenin bulunduğu alan ise nekropol (mezarlık) olarak kullanılmaktaydı.
   

Sayfayı Paylaş