Tarla Kuşu ile Yavruları Masalı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 28 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Tarla Kuşu ile Yavruları

  Bir tarla kuşu varmışBuğdaylar yeşerirken kendisine bir yuva yapmışHer gün birer yumurta yapıp üzerine yatmışBir süre sonra yavruları yumurtadan çıkmışAma bir türlü uçmayı öğrenememişlerTarla kuşu bundan dolayı çok üzgünmüşYiyecek aramaya giderken yavrularını sık sık uyarırmış :

  Aman yavrularım gözünüzü dört açınYarın tarla sahibi gelince kulak verip dinleyinNe konuştuklarını öğreninBiz de ona göre davranalım.

  Tarla kuşu gidince, tıpki söylediği gibi tarla sahibi ve oğlu gelmiş. Oğluna dönüp :

  Tamam , buğdaylar olgunlaşmışBugün git komşulara haber verBabam ekinleri biçmek için sizleri imeceye çağırıyor, de Yarın erkenden orakları alsın gelsinler` demiş.
  Tarlakuşu yuvasına dönünce yavrularının telaş içinde olduğunu görmüş ` Ne oldu? Çiftçi neler söyledi ` diye sormuş ` Komşularına haber verdiYarın sabah yardıma gelmelerini söyledi`

  Tarlakuşu : ` Öyleyse hiç korkmayın ` demiş` Yer değiştirmemiz için daha vakit var Yarın gene dinleyin bakalım ne konuşacaklar?`
  Ertesi gün tarla kuşu gene yiyecek toplamaya gitmişTarla sahibi gene oğluyla birlikte gelmiş ` Ekinler çok olmuşArtık bu halde bekletemeyizGördün mü komşuların bize ettiğini? Git bari akrabalara haber ver , yarın sabah erkenden burada olsunlar`
  Yavrular bu defa daha çok korkmuşlarAnneleri gelince herşeyi anlatmışlarTarlakuşu gene aldırmamış` Siz rahatınıza bakın` demişYemlerini yiyip uyumuşlar.
  Ertesi gün tarlakuşu gene gün doğmadan yiyecek toplamak için yola çıkmışBir süre sonra çiftçi oğlu ile gelmişGelip gidenin olmadığını görünce oğluna dönmüş:
  ` Biz hata ettik oğlum, ` demiş ` Komşuya, akrabaya güvenmeyecektikDostun akrabanın da en iyisi insanın kendisidir oğlum, bunu hiç unutmaYarın çoluk çocuk orakları alıp işe kendimiz girişelimNe zaman biterse bitsinİşin en iyisi bu` demiş.
  Akşam yuvasına dönen tarlakuşu bu haberi alınca : ` Şimdi iş ciddiHemen açalım kanatları,` demişYavrularını peşine takıp terketmiş yuvasını.

  Hani ne derler insanın dostu da kendisidir, düşmanı da İnsan önce kendine güvenmeli.
   


Sayfayı Paylaş