Tarımda Salyangoz ve Sümüklüböcek Zararları ve Mücadele Yoları

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve ot-gu tarafından 10 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Salyangoz ve Sümüklüböcek Zararları ve Mücadele Yoları
  Salyangoz ve sümüklü böceklerin 3 türü vardır. Salyangozlarda vücudu örten bir kabuk bulunur. Kabuk üzerinde 5 adet spiral vardır.

  Sümüklü böceklerin vücutları çıplaktır. Tarla sümüklü böceği 30-60 mm boyunda vücudunun üzeri siyah çizgili, esmer veya kiremit rengindedir.

  Kışı dinlenerek geçirirler. İlkbaharda faaliyete geçerler. Toprakta açmış oldukları 8-10 cm derinlikteki çukurlara 60-70 yumurta bırakırlar. Genellikle başkalaşım yoktur.

  Tarla ve bahçelerde kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvelerini kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalmaktadır. Populasyon yoğunluğuna bağlı olarak ekonomik önemde zarar oluşturabilirler.

  Yurdumuzun çok sıcak bölgeleri dışında hemen her yerinde bulunmaktadırlar.
  Salyangoz ve sümüklü böcekler yazlık sebzelerde, fidanlarda, turunçgil ile birçok meyve ve orman ağaçlarında, buğday, arpa, tütün, patates, çilek ve süs bitkilerinde zararlı olurlar.

  Mücadele yöntemleri aşağıdaki mesajdadır.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Mücadelesi:

  Kültürel Önlemler:
  İlkbaharda populasyon yoğunlukları az olduğu durumlarda toplanıp imha edilmelidir. Dış ülkelerde yenilebilen salyangoz türü olduğunda toplanan salyangozlar değerlendirilebilir. Kültür bitkilerinin içinde ve çevresinde yabancı ot temizliğine önem verilmelidir.

  İlaçlı Mücadele:
  Hazır yem, avuçta sıkıldığı zaman dağılmayacak kadar su ile ıslatılarak akşam üzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin zararlı olduğu alanlara 2 metre ara ile kümeler halinde dağıtılır. Yem dağıtılmadan önce ilaçlanacak alan sulanırsa salyangoz ve sümüklü böceklerin daha çabuk bu alanlara gelmesi sağlanır ve uygulama daha etkili olur.


  Helimacide 5-6 kg.

  Metadex 4-5 kg.

  Salyangosid 4-5 kg.

  Salocid 4-5 kg.

  Kimtoks 4-5 kg.
   
 3. sebahat New Member

  ağaçların gövdelerini tamamen sarmış ilaç aldım her ağacın dibine koydum ama yinede var kökten çözüm için tavsiye edecek bir kişi aramaktayım ilaçlanacak ağaç sayısı 700 kök nar öldüree öldüre başedemiyorumm resmen istila etmişler
   

Sayfayı Paylaş