Tarihteki İlk Ses Kaydı

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Tarihte ilk ses kaydı ne zaman yapılmıştır
  Tarihteki İlk Ses Kaydı, Ses Kaydının İcadı, İlk Ses Kayıt Edilmesi ve Fonotograf, 1860 tarihinde yapılan ilk ses kaydı, İlk ses kaydı ne zaman nerede yapılmıştır, Tarihte ilk ses kaydını kim yapmıştır.

  Tarihteki ilk ses kaydı, 1877′de Thomas Edison’un geliştirdiği ve “konuşan makine adını verdiği aygıtla gerçekleşti. “Fonograf ya da daha yaygın olarak ‘”gramofon” diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu. Edison makinesini denemek için önce ahizeye “Merhaba” diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmiştir.

  1860 tarihinde yapılan ilk ses kaydı
  Bilinen ilk ses kaydı 9 Nisan 1860 tarihinde Édouard-Léon Scott de Martinville tarafından yapıldı. Şarkı söyleyen bir kadının sesinin kaydı olan bu kayıt pek anlaşılamasa da şu sözlerden oluşuyordu:

  Au clair de la lune
  Mon ami Pierrot
  Prête-moi ta plume
  Pour écrire un mot
  Ma chandelle est morte
  Je n’ai plus de feu
  Ouvre-moi ta porte
  Pour l’amour de Dieu

  11 saniyelik bu ses kaydı yukarıda yazdığım şarkının ilk iki satırını “Au clair de la lune, Mon ami Pierrot” kısmını içeriyordu. Bir klasik müzik parçası olan bu şarkı, basit bir melodiye sahipti ve özellikle genç müzisyenler tarafından çalınıyordu.

  Uzunca bir süre ilk ses kaydının Edison tarafından yapıldığı düşünüldü. Ancak 2008 yılında araştırmacılar 1860 tarihli bu ses kaydına ulaştılar. Ses kaydını yapan, Fransız yazar ve yayınevi sahibi Édouard-Léon Scott de Martinville idi. Ses kayıt teknolojileri ile ilk ilgilenen kişilerden biri olan Martinville, 25 Mart 1857’de ses kayıt cihazlarının prototipi olan phonautograh’ı icat etmiş ve bu ses kaydını yapmıştı.
   


Sayfayı Paylaş