Tarihte Hürrem Sultan Nasıl Öldü

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 16 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Tarihte Hürrem Sultan Nasıl Ölmüştür?

  [​IMG]

  Oğullarını tahta varis yapmayı başaran Hürrem Sultan, 15 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetti. Hürrem Sultan'ın zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü rivayet edilir. Kayıtlarda eceliyle öldüğü yazılır. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Büyük bir cenaze töreninin ardından Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Mezarı üzerine türbesi eşi Süleyman tarafından yaptırıldı yazıyor. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

  Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 17 Ekim 2016

Sayfayı Paylaş