Tarih İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tarih İle İlgili Kompozisyon
  Tarih, geçmişte yaşayan toplulukların yaşadığı olayları yer, zaman belirterek, neden-sonuç ilişkilerini araştıran ve aktaran bir bilim dalıdır.

  Her insan yaşadıkları doğrultusunda tarihe derin izler bırakır. Bu izler, gelecek kuşağın yoluna ışık tutar, yolunu aydınlatır. Böylece yapılan hatalar, yanlışlar insanlara bir yol gösterir. Aynı hatayı tekrarlamamamızı sağlar, hayat standartlarını yükseltir. Bir toplumun geçmişi hakkında ne kadar çok bilgisi varsa, o kadar güçlü demektir. Toplumun gücü, tarihinde gizlidir. Bir Çin atasözü der ki; “Tarihini ve düşmanını bilmeyen millet, kolayca düşer, yok olur.”

  Tarih, tüm insanlığın hatıra defteridir. Geçmiş ile gelecek arasındaki sarsılmaz bir köprüdür. Bugün ve yarın için bizlere bakış açısı kazandırır. Aynı zamanda toplumsal hafızayı da güçlendirir. Tarih, tek başına bir bilim değildir. Tarihe yardımcı olan bazı bilim dalları vardır.turkeyarena.net Paleografya, finoloji, kronoloji ve beşerî coğrafya tarihe yardımcı bilim dalları arasındadır.

  Tarih, sadece geçmişten ibaret değildir. Gelecek ve şimdiyi de kapsamaktadır. Mevlana da bu konuda şöyle demiştir;” Dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek gerek.”

  Okumak, yazmak kadar tarih bilmek de önemlidir. Onu okumak, geleceği sulamak gibidir. Bizler de tarihimizi iyi bilmeli, geçmişten dersler çıkararak, aynı hatayı tekrarlamamalıyız. Unutmamalıyız ki; tarih değil, hatalar ve yanlışlar tekerrür eder.
   


Sayfayı Paylaş